Na uvalení cel jsme připraveni, ale proč byste měli znát náš plán? ptá se Fiala
CLA NA EVROPSKOU UNII
Zatím žádná cla ze strany USA na Evropskou unii uvalena nejsou, my jsme ale připraveni a pracujeme s různými scénáři. Řekl to premiér Petr Fiala (ODS) v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. Nechtěl ale prozradit, jaký plán jeho vláda v případě uvalení cel má. Podle něj je potřeba vědět, jaká cla a na jaké produkty budou uvaleny. Odmítl, že by byl v situaci, kdy by uvalení cel mohlo výrazně zpomalit českou ekonomiku, příliš klidný. Dodal také, že by v příštím volebním období chtěl zvýšit výdaje na obranu na tři procenta HDP.
Americký prezident Donald Trump v pátek uvedl, že plánuje uvalit cla na Evropskou unii. Premiér Fiala uvedl, že vláda je na tuto variantu připravena. „Zatím žádná cla zavedena nejsou. Jsme ale připraveni a s těmi scénáři pracujeme. Cla se nicméně dají vyjednávat pouze na evropské úrovni, je to logické. My jsme v jednáních uvnitř EU aktivní,“ řekl Fiala. Ohradil se proti nařčení ze strany moderátora, že zůstává příliš klidný v situaci, kdy by cla mohla výrazně zpomalit růst české ekonomiky, respektive snížit HDP.
„Já se ohrazuji proti tvrzení, že jsem moc v klidu. Já na to jsem připraven. Ale proč byste měli znát plán?“ opáčil premiér na otázku, zda má nějaký konkrétní plán připraven.
ECHO PORADA: Koho irituje Robert Fico. A žene se Slovensko na východ?
„Potřebujeme vědět, jakých výrobků se cla budou týkat. Bavíme se o automobilovému průmyslu, kde máme v tuto chvíli do určité míry výhodu. Není to tak, že tady nejsou žádná cla a že USA hrozí jejich zavedením. Jsou tady různé typy cel, některá jsou výhodná pro USA a některá pro Evropu. Z mého hlediska by bylo nejlepší žádná cla nemít,“ řekl Fiala.
Letos se očekává zhruba dvouprocentní růst ekonomiky. Fiala řekl, že konkrétní odhady dopadů na ekonomiku může mít až ve chvíli, kdy bude vědět jaká cla budou zavedena. Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy připraví cla až o 300 miliard korun ročně a o práci 55 000 Čechů, běžnou českou domácnost pak o 91 000 korun ročně. Vyplývá to podle něj z loňské říjnové studie Konfederace dánského průmyslu.
„Variantní odhady mám, jsou tisíce scénářů. Ten dopad se nedá přímo spočítat, na to si nehrajme. Jsem proto, aby se nevedly tyto typy obchodních válek, já jsem zastáncem otevřené ekonomiky,“ řekl Fiala. Zopakoval, že se chce raději srovnávat s Německem a s Rakouskem, co se týče vývoje ekonomiky, nikoliv se Slovenskem a Maďarskem.
Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek se na síti X vyjádřil i k hrozbě uvalení cel na Evropskou unii, o čemž Trump hovořil v pátek. Podle Kalouska mívají ozbrojené války většinou své vítěze a poražené. „Obchodní války téměř nikdy. Na všech stranách zůstanou jen poražení, respektive zchudlí. Splní-li Trump svou hrozbu a uvalí 10% plošná cla i na EU, čeká nás velmi pravděpodobně recese,“ uvedl Kalousek.
Dodal také, že považuje za rozumné bavit se o růstu výdajů na obranu na tři procenta HDP. Meziročně není podle něj možné skokově výdaje na obranu navýšit. „Uvažuji zcela jistě o jiné věci. Abychom spolehlivě utratili ta dvě procenta, respektive je správně vydal, bylo by rozumné, abychom měli výdaje plánovány na 2,1 procenta. Naplnit ten plán do poslední koruny či dolaru není snadné, je potřeba vysoutěžit zakázky a tak dále. Bylo by pro mě bezpečnější, kdybychom rozpočet stavěli takto, abychom si byli zcela jisti, že minimálně ta dvě procenta vydáme,“ řekl Fiala s tím, že je ale možné, že se s příslušnými resorty dohodnou na jiné strategii.
„Peníze, které dáváme do obrany, jsou peníze dobře vynaložené. Často jsou to věci s vysokou přidanou hodnotou,“ řekl Fiala s tím, že by chtěl na hranici tří procent dostat do konce příštího volebního období, pokud by byl znovu premiérem.