Horolezkyně Kolouchová byla prohlášena za nezvěstnou. „Její tělo zůstane v horách“
ÚMRTÍ HOROLEZKYNĚ
Klára Kolouchová, která se minulý týden zřítila při pokusu zdolat pákistánskou osmitisícovou horu Nanga Parbat, byla po rozsáhlém pátrání prohlášena za nezvěstnou. Na sociálních sítích o tom informovala firma High Point. Pro ni horolezkyně dlouhodobě působila jako ambasadorka. Rozsáhlé pátrání po Kolouchových ostatcích tak již nadále nepokračuje.
„S hlubokým zármutkem sdílíme zprávu, že Klára Kolouchová, naše dlouholetá ambasadorka a především přítelkyně, byla po rozsáhlém pátrání prohlášena za nezvěstnou. Navždy tak odpočívá v náruči majestátní Nanga Parbat,“ informovala firma High Point. Ta Kolouchovou podporovala při výstupu na horu Kanchenjungu i obávanou K2 v roce 2019. „V roce 2024 jsme pak Kláru podpořili při náročné expedici na Annapurnu. S hrdostí jsme ji podporovali nejen vybavením, ale i lidsky – protože Klára pro nás nebyla jen horolezkyní, ale inspirací, symbolem odhodlání a vnitřní síly,“ stojí v oznámení.
Kolouchová zemřela po pokusu zdolat vrchol pákistánské hory Nanga Parbat. K tragédii mělo dojít ve čtvrtek v časných ranních hodinách nedaleko základního tábora Bunar. Expedice, jejíž součástí byla i Kolouchová, vyrazila ve středu z tábora C3. U dalšího tábora ale horolezkyně začala pociťovat zdravotní problémy a rozhodla se ten večer pro návrat. Doprovázel ji nepálský šerpa.
Když se horolezkyně vracela z výpravy, blízko tábora C2 spadla z velké výšky. Prvotní informace hovořily o tom, že nehodu způsobila exploze kyslíkové lahve. Tuto verzi však horolezec Jan Trávníček, jenž dlouhodobě působí v Nepálu a stanul rovněž na vrcholu K2, s odkazem na pákistánské zdroje vyvrátil.
Na Facebooku se Jan Trávníček následně vyjádřil i k variantě, že tělo Kolouchové zůstane v horách. „Její tělesná schránka zůstává ve stěně. V horách, které milovala. A pokud by se někdy něco podobného stalo nám, přáli bychom si totéž. Nenacházíme smysl v ohrožování dalších životů kvůli záchraně už nepotřebného těla. Duše zůstává. V srdcích a vzpomínkách těch, kdo žijí dál,“ uvedl na Facebooku společně s Miroslavou Jirkovou.
Nanga Parbat je devátým nejvyšším vrcholem světa s výškou 8126 metrů a přezdívá se mu „hora zabiják“. Než se totiž horolezci v roce 1953 poprvé dostali na vrchol, zemřely jich při pokusu o jeho zdolání tři desítky.
Kolouchová byla mezinárodně uznávanou horolezkyní, která v roce 2007 zdolala nejvyšší horu světa Mount Everest, a to jako první Češka. Na Everest vystoupila už v roce 1999 Renata Chlumská, která je švédskou horolezkyní českého původu. Protože Chlumská nežije v Česku, bývá za první Češku na Everestu považována právě Kolouchová.
V roce 2019 stanula Kolouchová jako první česká žena také na vrcholu K2, druhé nejvyšší hory světa. Kančendžengu zdolala v roce 2019 a loni rovněž s použitím kyslíku další himálajskou osmitisícovku Annapurnu.