Čím dál více žen začíná investovat, volí méně rizikové strategie než muži
PRŮZKUM
Podíl žen, které investují, v posledních letech roste, letos dosáhl 45,9 procenta. Preference investorek se přitom liší od mužů, když častěji vkládají peníze do nástrojů s nižší mírou rizika a zajímají se také o etické aspekty investování. Vyplývá to z průzkumu společnosti Generali Investments CEE, který se uskutečnil v dubnu na reprezentativním vzorku 1050 respondentů ve věku 18 až 65 let a jehož výsledky má ČTK k dispozici.
Průzkum ukázal, že třetina žen, které investují, začala s touto činností v posledních pěti letech. Nejvíc investorek je ve věkové skupině od 41 do 50 let, roste ale i zájem mladších žen. Podle průzkumu se ženy při rozhodování o investicích nejčastěji potýkají s nedostatkem volných peněz.
Ženy oproti mužům méně investují do rizikovějších aktiv, jako jsou kryptoměny nebo drahé kovy. Častěji také volí zprostředkované formy investování a méně se pouštějí do samostatné správy portfolia. Podle průzkumu se investorky při rozhodování řídí spíše snahou o zajištění dlouhodobé stability než o dosažení rychlého zhodnocení vložených peněz.
"Zajímavým zjištěním je, že ženy se více než muži zaměřují na etické aspekty investování. Často volí fondy podporující udržitelnost, obnovitelné zdroje nebo zdravotnictví. Pro ně není investování jen o výnosech, ale také o tom, jak svými financemi mohou pozitivně ovlivnit svět kolem sebe," uvedl obchodní ředitel Generali Investments CEE Petr Mederly.
Průzkum ukázal, že ženy nejčastěji vkládají peníze do technologií a inovací, následují investice do nemovitostí a energetiky. Méně důvěry mají ve zbrojní průmysl, který jako perspektivní vnímá pouze pětina žen, zatímco mezi muži je to více než polovina. Tento rozdíl se promítá i do konkrétních investičních záměrů, kdy o přímé investici do zbrojního či obranného průmyslu uvažuje jen 34,4 procenta žen, oproti 68,6 procenta mužů.