Austrálie se bojí umělé inteligence z Číny. Zakázala používání DeepSeek ve všech vládních zařízeních
DEEPSEEK
Austrálie zavedla zákaz používání čínské aplikace DeepSeek ve všech vládních zařízeních kvůli obavám o národní bezpečnost, píše server The Guardian. Nařízení podepsal ministr vnitra Tony Burke, který vyloučil, že by byl zákaz ovlivněn tím, že tato aplikace umělé inteligence (AI) pochází z Číny.
"Vláda premiéra Anthonyho Albanese jedná rychle a rozhodně, aby ochránila národní bezpečnost a zájmy. AI je technologie, která nabízí mnoho možností, ale vláda nebude váhat a zasáhne v případě, že naše zpravodajské agentury identifikují bezpečnostní riziko," řekl Burke.
Ministerstvo vnitra bude rovněž vyžadovat zprávu od všech vládních oddělení a agentur, že jejich zaměstnanci si aplikaci skutečně odinstalovali z pracovních zařízeních a že aplikaci nejde nově nainstalovat, píše The Guardian.
Rozhodnutí přichází téměř po dvou letech od chvíle, kdy Albaneseova vláda zakázala svým pracovníkům používat čínskou sociální síť TikTok opět kvůli bezpečnostnímu riziku.
Austrálie je zatím poslední z řady zemí, které aplikaci DeepSeek zakázaly na všech vládních zařízeních. Před ní tak učinil Tchaj-wan či Itálie a zákaz zavedly i některé vládní agentury Spojených států.
Čínský start-up upoutal pozornost díky svému pokročilému a údajně energeticky i cenově dostupnému chatbotu. Na konci ledna se stal nejvíce stahovanou bezplatnou aplikací v obchodě AppStore ve Spojených státech a předstihl konkurenční ChatGPT americké společnosti OpenAI.
The Guardian však upozorňuje, že čínský chatbot na rozdíl od svých amerických konkurentů nereaguje na některé otázky týkajících se čínské politiky. Například na dotaz o masakru na náměstí Tchien-an-men (náměstí Brány nebeského klidu) z roku 1989, kdy čínská armáda brutálně zasáhla proti demonstrujícím studentům požadujících demokratizaci země odpoví větou: "Omlouvám se, toto je mimo můj současný rozsah. Bavme se o něčem jiném."