Rafinerie v Litvínově je mimo provoz. Britská puma může vybuchnout, obávají se experti
BOMBA V LITVÍNOVĚ
Nález letecké pumy v areálu litvínovské chemičky pozastavil provoz rafinerie Orlen Unipetrol. Výroba v rafinerii může znovu začít nejdříve 28. srpna, jelikož speciální britská bomba má dlouhodobý zapalovač s iniciací 144 hodin. Pyrotechnici mohou začít pracovat na odstranění bomby až 27. srpna, oznámil mluvčí petrochemického giganta Pavel Kaidl. Dodal, že jakékoliv zpomalení, omezení či pozastavení provozu rafinerie znamená finanční ztráty pro skupinu. Někteří experti se obávají, že britská puma může stále explodovat, protože bagr mohl leteckou pumu odjistit během výkopových prací.
Ve středu bylo evakuováno 582 pracovníků kvůli nálezu pumy během výkopových prací v odlehlém místě v areálu litvínovské chemičky. "Nyní se na zajištění řízeného odstavování výroby podílí 227 lidí. Ostatní zaměstnanci pracují z domova. Petrochemická část závodu prozatím zůstává v provozu," uvedl Kaidl s tím, že policie uzavřela od středečního večera do dnešního odpoledne část silnice I/27 vedoucí okolo areálu, včetně tramvajové a železniční trati v okolí závodu. "Uzávěra bude platit minimálně do doby, než budou zmíněné výrobní jednotky bezpečně odstaveny," řekl mluvčí chemičky.
Podnik začne uvádět rafinerii do opětovného provozu až po odstranění bomby z areálu. "Ke kterému by podle Policie České republiky mělo dojít nejdříve ve středu 28. srpna," řekl Kaidl. Odstavení rafinérské části závodu má také vliv na provoz návazné petrochemické výroby a proto bude v pátek odstavena i etylenová jednotka.
V Litvínově-Záluží zasahujeme u nálezu pravděpodobně letecké pumy. Na místo jede pyrotechnik. Probíhá evakuace zaměstnanců z areálu společnosti, ve které k nálezu došlo.#policieulk pic.twitter.com/m08bm6r6nN
— Policie ČR (@PolicieCZ) August 21, 2024
Letecká puma z areálu chemičky v Litvínově-Záluží je podle pyrotechniků a dalších odborníků anglické výroby. Má dlouhodobý zapalovač a časovač s iniciací 144 hodin (šest dní). „Puma je o hmotnosti 250 kilogramů s hmotností 100 kilogramů výbušniny,“ uvedla mluvčí policie Ilona Gazdošová s tím, že kvůli bezpečnosti pyrotechnici mohou začít pracovat s bombou až 27. srpna (šest dní po objevení bomby).
Tuzemští pyrotechnici kvůli anglické bombě komunikují i s kolegy z Německa. Nic takového se v novodobé historii České republiky dosud nenašlo. Ročně přitom v průměru vyjíždějí k 1500 případům nálezů a zajištění munice. Němci mají větší zkušenosti s nálezy leteckých pum s chemickým časovým zapalovačem, informovala na webu policie.
Nebezpečnost a ojedinělost tohoto nálezu podle policie spočívají v iniciačním mechanismu. Doposud pyrotechnici totiž pracovali pouze s nálezy, které v sobě měly mechanický iniciační systém. "V tomto případě puma obsahuje dlouhodobý chemický časový zapalovač, který je velice nebezpečný nejen ve své nepředvídatelnosti," uvedla policie.
KOMENTÁŘ: Má cenu pořád vyprávět o minulosti?
Razantní opatření, jako je evakuace téměř 600 osob a uzavření prostoru okolo 1,5 kilometru po dobu šesti dnů, je podle policie na místě. Důvodem je nepředvídatelnost možné iniciace letecké pumy, a to nejen kvůli samotnému nálezu, ale také kvůli povrchovému poškození, ke kterému došlo při výkopových pracích, uvedla policie. Na znehodnocení nálezu měl svůj podíl vliv času, což pyrotechnikům podle policie značně ztěžuje práci.
Podle odborníků mohl být zapalovač aktivován už technikem před odletem bombardéru na cíl, ale také se mohl spustit i několik hodin po dopadu. Mohlo dojít ke zpoždění o 12 až 144 hodin. „Teoreticky je možné, že to vybouchne,“ řekl pro iDNES.cz pyrotechnik Václav Auterský.
PŘÍMO SOUVISÍ: V areálu chemičky u Litvínova se našla nevybuchlá puma z války. Část výroby i dopravy mezi Mostem a Litvínovem se zastavila
Na nebezpečí bomby z 2. světové války upozorňuje i ředitel Pyrotechnické služby Policie ČR Karel Čadil. „Puma měla znesnadnit odklízecí práce po náletech, nevybuchovala jako běžná puma hned po dopadu, ale se zpožděním,“ popisuje mechanismus bomby s tím, že i přes 80 let degradace se stále jedná o extrémně nebezpečnou pumu.
Bývalý policejní pyrotechnik Václav Biblický uvedl, že časování výbuchu je ovlivněno množstvím výbušných látek, polohou i teplotou samotné pumy. „U pum zarytých v zemi, čelem nahoru se prodloužila doba časování ze čtyř až na sto hodin, protože tady pracovaly jen páry acetonu a celuloid měkl velmi pomalu,“ řekl pyrotechnik serveru Novinky.cz. „Podstatou nebylo způsobit výbuch pouze v čase bombardování, ale byla zde snaha o dlouhodobý účinek náletů. Proto se používaly dlouhodobé zapalovače. Jednalo se doslova o pumové minování,“ doplnil Biblický.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Příští deficit rozpočtu má strop 231 miliard, oznámil Stanjura. „Ohledně školství se rozšířila lež“
Na Mostecku se nevybuchlá munice z druhé světové války v minulosti našla opakovaně. Přímo v areálu chemičky v květnu 2021 to byla letecká puma. Z areálu se tehdy muselo evakuovat 5400 lidí a krátce byla uzavřena i silnice mezi Mostem a Litvínovem. Pyrotechnik tehdy nevybuchlou leteckou pumu o váze 250 kilogramů zneškodnil, aby nenastal výbuch, a poté ji odvezli z areálu k řízené likvidaci.
Mostecko se stalo za 2. světové války cílem velkých náletů spojeneckého letectva. Chemický závod Rafinerie Sudetenländische Treibstoff Werke v Záluží vznikl za účelem uspokojení potřeb německé válečné mašinerie v dodávkách pohonných hmot a byl významným producentem syntetického benzinu. Továrna proto neušla pozornosti Spojenců, kteří ji poprvé bombardovali v půlce května 1944, podruhé v červenci 1944. Letecké bombardování na jaře 1944 bylo součástí širší kampaně známé jako bitva o benzin.