Koalice chtěla utnout debatu o korespondenční volbě. Chcete jít na hokej, kritizuje Schillerová
KORESPONDĚNČNÍ VOLBA
Sněmovna po noční pauze obnovila druhé kolo jednání o koaliční volební novele, která má umožnit korespondenční formu hlasování pro Čechy žijící v cizině. Schvalování předlohy brzdí poslanci opozičních hnutí ANO a SPD, která se u krajanů v minulých volbách netěšila takové oblibě jako vládní strany. Koalice původně přistoupila k omezení obecné rozpravy do 18:00. Unesení se pak ale takzvaně revokovalo.
Předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová se hned v úvodu pokusila využít nízkého počtu poslanců v jednacím sále a neúspěšně požadovala odklad projednávání na začátek letošního září. Následně alespoň vyčetla poslancům koalice, že nechodí včas do práce na schůzi, kterou sami iniciovali.
Vládní koalice následně přistoupila k návrhu omezení obecné rozpravy na 18:00. „Všechny návrhy kromě procedurálních – třeba návrhy na vrácení garančnímu výboru k projednání – se hlasují na konci druhého čtení,“ uvedla na síti X poslankyně Barbora Urbanová (STAN) v tím, že návrh podal její stranický kolega Ondřej Lochman. Hned po něm navrhl předseda poslanců ODS Marek Benda, že tento návrh se bude hlasovat v 18:00, tím se ostatní návrhy stávají nehlasovatelné.
„To bude znamenat uzavření obecné rozpravy a přejdeme k podrobné, kde se poslanci jen hlásí ke svým pozměňovákům,“ vysvětlila Urbanová. Schillerová si následně vzala 30 minut přestávku a obvinila vládní poslance, že chtějí skončit dřív, aby mohli sledovat první hokejové utkání české reprezentace na domácím mistrovství světa proti Finsku. „Chcete jít na hokej, to je celá pravda,“ uvedla Schillerová. Usnesení o konci v 18:00 nicméně bylo následně revokováno (vzato zpět).
Kritiku od opozičních zástupců spojovala opakovaná tvrzení, že korespondenční volba je účelová a nezaručuje dodržení ústavní zásady o rovnosti, přímosti a tajnosti hlasování. Výjimkou nebyl ani projev Schillerové, která v pátek tak jako ve čtvrtek využila možnosti vystoupit s přednostním řečnickým právem. „Předložená podoba korespondenční volby zmrzačí náš volební systém a ohrozí důvěru ve volby. A připraví Českou republiku o demokratickou jistotu nevyčíslitelné hodnoty,“ prohlásila.
Korespondenční volbu ze zahraničí by podle koaliční předlohy mohli využít čeští občané, kteří budou zapsáni u místně příslušného zastupitelského úřadu do voličského seznamu. Hlasovat poštou by pak mohli v prezidentských, evropských a sněmovních volbách, poprvé už těch, které budou příští rok na podzim. Hnutí ANO, které stejně jako SPD v minulých sněmovních volbách u Čechů v cizině neuspělo, prosazuje odklad účinnosti návrhu na počátek roku 2026. Korespondenční hlasování chce omezit na české občany, kteří mají v ČR trvalé bydliště nebo platí daně.
Úpravu některých parametrů korespondenční volby už navrhl ústavně-právní výbor. Chce, aby se hlasy z ciziny započítávaly do čtyř největších krajů místo dvou, což by mělo snížit jejich vliv na rozdělování mandátů. Volič v cizině by měl mít právo hlasovat tak jako dosud na ambasádě i v případě, že by předtím hlasoval poštou, přičemž jeho korespondenční hlas by byl vyřazen.