Vláda neplní slib o šetření. Více škrtat chce Spolu. STAN a Piráti nechtějí brzdit ekonomiku
STÁTNÍ ROZPOČET
Vláda Petra Fialy (ODS) s největší pravděpodobností nesplní svůj slib, že bude snižovat deficit státního rozpočtu tempem 1 % za rok. Pokud by se naplnila prvotní informace, že schodek bude 235 miliard, snížení oproti letošku by čítalo pouze 17 miliard. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) uvádí, že by sám více snižovat chtěl, nemá na tom ale koaliční shodu. Více škrtat chce také TOP 09 či lidovci.
Vláda v čele s premiérem Fialou vloni avizovala, že chce ročně snižovat strukturální deficit o jedno procento HDP, tedy zhruba 70 miliard korun. Zatím není jasné, o kolik se bude schodek snižovat v příštím roce, protože vláda oproti minulým letům nezveřejnila rámcový návrh rozpočtu. Zatím se však veřejně hovořilo o tom, že by deficit měl být navržen ve výši 235 miliard, což by přineslo úsporu oproti letošku zhruba čtvrtinovou ve srovnání se závazkem vlády.
Ministr financí Stanjura sám uvádí, že by si uměl představit větší úsporu. „S kritikou, že máme snižovat deficity rychleji, nemám problém. Politická realita ale je, že k tomu neexistuje většina ani v jedné komoře Parlamentu. Jasně, můžu na 2025 navrhnout deficit třeba 170 miliard, prohrát při jeho prosazování a pak chodit a alibisticky říkat ,já chtěl šetřit víc’,“ uvedl na síti X ministr Stanjura s tím, že vláda musí pokračovat v důvěryhodném tempu konsolidace.
ANALÝZA: Zvítězí Babiš v dalších volbách dostatečně?
Podobně hovoří také někteří koaliční partneři. „TOP 09 dlouhodobě prosazuje politiku rozpočtové odpovědnosti. Již dlouho říkáme, že kdyby bylo na nás, tak by deficit státního rozpočtu na příští rok nepřesáhl 199 miliard. Potud se s ministrem Stanjurou určitě shodneme. Jako nejzazší mez považujeme výši deficitu, která vychází ze střednědobého výhledu,“ uvedl pro Echo24 šéf poslanců TOP 09 Jan Jakob. „Dovedeme si představit navýšení výdajů jen u těch položek, které jsou zárukou budoucí prosperity. Třeba jde o podporu výzkumu a inovací. Je potřeba, aby se i ostatní strany chovaly odpovědně,“ dodal.
Ekonomický expert KDU-ČSL Michael Kohajda už dříve použil podobná slova. „Osobně bych uvítal, aby schodek státního rozpočtu na rok 2025 byl plánován nižší. Předpokládal jsem, v souladu s předchozími slovy ministra Stanjury, že schodek meziročně poklesne o 1 procento HDP. Na druhou stranu však slyším požadavky některých koaličních ministrů na navýšení objemu peněz pro jejich kapitoly, proto je a bude cíl ministra Stanjury co nejvíce splnit požadavky všech, náročný,“ uvedl pro Echo24 Kohajda.
Místopředseda rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) potvrdil slova ministra Stanjury a poukázal na problém v odlišném vnímání konsolidace uvnitř vlády. „Za ODS bychom rádi rychlejší snižování deficitu zejména snižováním vládních výdajů. Vládní koalice je však složená z pěti stran, kdy každá strana a každý její ministr má své vlastní priority. Příkladem budiž ministr školství Mikuláš Bek a jeho neustále požadavky na navyšování rozpočtu školství. Ani opozice fakticky netlačí na snižování vládních výdajů, jejich návrhy by naopak vedly k jejich zvýšení a tedy navyšování deficitu,“ řekl pro Echo24 Munzar. Ministr Bek (STAN) žádal podle posledních informací o asi 40 miliard navíc oproti letošnímu roku.
Neškrtat tam, kde se to nevyplatí
První místopředseda hnutí STAN Lukáš Vlček pro Echo24 řekl, že zatím není k dispozici komplexní návrh rozpočtu, proto se mu nechce komentovat nějaká „kdyby“. Už dříve však řekl, že priority Starostů jsou především v oblasti školství, bezpečnosti a obrany a investicích pro hospodářský růst ekonomiky. „Komentovat výši schodku je předčasné, za mě osobně jsou ale hranicí schodku 3 % HDP tak, aby nedošlo k překročení jednoho z maastrichtských kritérií v oblasti veřejných financí, co je důležité také pro přijetí eura,“ řekl Vlček.
Nepřehlédněte: Začnou platit nové podmínky pro dlužníky. Nevýchovné a nemorální, říkají starostové
„Této vládě se podařilo nastartovat důležité infrastrukturní investice do energetiky a dopravních staveb, ty v budoucnu budou generovat ekonomické přínosy, včetně příjmů státního rozpočtu. Tyto investice není v současné době možné jakkoli brzdit. Nutně potřebujeme nové dálnice, vysokorychlostní tratě a posílit a modernizovat energetické soustavy,“ dodal
Předseda Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) pro Echo24 uvedl, že strana podporuje další konsolidační úsilí vlády. „Ale považujeme za důležité, aby stát s veřejnými penězi hospodařil efektivně a nešetřil na místech, kde se to z dlouhodobého pohledu skutečně nevyplatí. Jde za nás například o spolufinancování projektů v rámci podpory bydlení, podporu regionů nebo předškolní péči o děti a systém vzdělávání. To jsou za nás priority pro rozpočet na příští rok, na kterých prostě šetřit nemůžeme,“ uvedl Bartoš s tím, že další úspory ve státním rozpočtu by nutně znamenaly omezení služeb důležitých pro občany nebo nějaký zvýšený příjem z jejich kapes.
Větší deficit než za osm let vlád ANO?
Místopředseda sněmovny a stínový premiér Karel Havlíček (ANO) pro Echo24 řekl, že si s konkrétním komentářem počká, až bude mít k dispozici definitivní návrh, aby to bylo fér. „Zatím hodnotím první tři roky vládnutí a tam podle všeho bude v součtu vyšší deficit než za 8 let vlád, kde bylo hnutí ANO. Ano, měli energetickou krizi, my zase pandemii, což bylo daleko více nepředvídatelné. Ale za nás jsme v krizi nenechali padnou podnikatele, udrželi jsme sociální smír a rekordně jsme zvýšili investice do dopravy. Tato vláda postavila svoji rétoriku na kritice našich rozpočtu, ty přitom byly v době růstu přebytkové a v době průšvihu stabilizovaly hospodářství,“ uvedl Havlíček.
Místopředseda rozpočtového výboru Jan Hrnčíř (SPD) pro Echo24 řekl, že ho nenaplnění slibu nepřekvapuje. „Tato vláda nedodržela prakticky žádný svůj slib. Přesto je neuvěřitelné, že i přes masivní zvýšení daní, které tato vláda prosadila, není schopna adekvátně snižovat zadlužení státu. To svědčí o naprosté nekompetentnosti vlády Petra Fialy,“ sdělil redakci Hrnčíř.