James Bond – agent s povolením zabít Viktora Orbána
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
VRAŽDA VE ŠVÝCARSKU
V zemi hodinek a jezer se odehrála vražda jako z hororů. Finalistku Miss Švýcarsko Kristinu Joksimovicovou zavraždil její manžel Thomas letos v únoru nedaleko ...
Mix pobavení a pobouření mezi anglickými konzervativci vyvolal nový knižní thriller o Jamesi Bondovi. Charlie Higson, se souhlasem správců pozůstalosti Bondova tvůrce Iana Fleminga, napsal nový příběh V tajných službách Jeho Veličenstva, ve kterém je 007 vykreslený jako městský liberál, jenž bojuje proti vlivu krajní pravice.
Tento Bond má za milenku imigrační právničku, nemá rád nadnárodní společnosti kvůli jejich využívání dětské práce, strachuje se o zdravotní stav svých střev, dává si kontinentální snídani místo anglické a používá metrický systém místo imperiálních jednotek. Jeho interní monolog, podle recenze Nialla Gooche v magazínu The Spectator, by „mohl být napsán stážistou z Guardianu“.
Hlavním zloduchem je Athelstan, bývalý finančník a nynější anglický nacionalista, který se nápadně podobá Nigelu Faragovi. Athelstan chce pomocí nájemných žoldnéřů narušit korunovaci Karla III. a Bond tomu má zabránit. Pátrání ho zavede do Maďarska, kde podle Higsona „Bond pociťoval hlubokou sklíčenost z toho, že tuto krásnou, civilizovanou a spořádanou zemi Viktor Orbán pomocí hrubého, ale účinného nacionalistického návodu stáhl zpět ke krajní pravici. Maďary burcoval svými antisemitskými konspiračními teoriemi a hrubou protiimigrační rétorikou ve stylu Udělejme Maďarsko opět velkým“. Kniha prý naznačuje, že právě Orbán Athelstana financuje.
EDITORIAL
Původní Flemingův Bond by nemohl být vzdálenější tomu Higsonovu. Bond byl vždy reakcionář, ve filmu Goldfinger se pohoršuje nad nápadem pít Dom Pérignon teplejší než 38 stupňů Fahrenheita slovy, že je to stejně strašné jako „poslouchat Beatles bez špuntů do uší“. Na dnešní dobu byl Bond nepochybně sexistický, rasistický a homofobní, ale zároveň patriot posedlý ochranou své země. Flemingův Bond by Orbána spíše volil, než aby proti němu bojoval.
Na Twitteru (či X, jak své sociální síti říká Elon Musk) se do sporu ohledně politické orientace Bonda zapojil i sám Higson. „Fleming tvrdil, že Bond je napravo od středu. A věřím, že současný pětatřicátník bude pravděpodobně více woke než ten z roku 1952,“ obhajoval své rozhodnutí udělat z 007 progresivistu. „Hodně cestuje. Je také napůl Skot a napůl Švýcar. A myslím, že jako státní úředník a člověk, který je závislý na spolupráci s mezinárodními bezpečnostními službami, by na 100 % hlasoval pro setrvání v EU,“ odpověděl Higson na otázku, jak by Bond volil v brexitovém referendu.
O ZELENÝCH, HAVLOVI I KLAUSOVI
To vedlo k zamyšlení konzervativního komentátora Eda Westa, který nerad uznal, že Higson má vlastně pravdu. Jeho Bond sice nemá mnoho společného s tím Flemingovým, jedná se však o realistické vyobrazení současného britského státního úředníka.
Oba dva Bondové jsou ochránci britského establishmentu, jsou ochotní pro něj i zabíjet. Flemingův Bond chránil zbytky britského impéria a bojoval proti diverzantům, nejčastěji pocházejícím ze Sovětského svazu.
Časy se však změnily. Jak upozorňuje West, když Putin zahajoval svou invazi na Ukrajinu, šéf MI6 tweetoval o měsíci LGBT. Program Prevent, původně zřízený pro monitorování a potírání islamistického extremismu, se stále více zaměřuje na lidi s konzervativními názory. Dává smysl, že pokud je progresivní establishment, tak bude progresivní i jeho největší ochránce. Takže Bond místo sovětských špionů loví obdivovatele Viktora Orbána.
NOVINKA Z FILMOVÉ FRANŠÍZY