Musk přes hodinu debatoval s favoritkou AFD na post kancléřky. Pod „dohledem“ 150 úředníků z Bruselu
ROZHOVOR MUSKA S WIEDELOVOU
Německo může podle Elona Muska zachránit jen Alternativa pro Německo (AfD). Americký miliardář to zopakoval v rozhovoru se spolupředsedkyní strany Alice Weidelovou. Podle kritiků se tak snaží ovlivnit výsledek předčasných parlamentních voleb v Německu, které se uskuteční 23. února. Kvůli obávám, že Musk manipuluje algoritmy sítě a zajišťuje AfD větší dosah než jejím politickým konkurentům, sledovalo rozhovor až 150 úředníků Evropské komise. Ta v současnosti síť X prošetřuje kvůli možným porušením pravidel Nařízení o digitálních službách (DSA). Informuje Politico.
Rozhovor Muska a Weidelové, která bude na víkendovém stranickém sjezdu v saské Riese zvolena oficiálně kandidátkou své strany na německou kancléřku, trval zhruba hodinu a čtvrt. Živě jej poslouchalo v určitých úsecích nejméně 200 000 lidí. Do takzvaného X-Space se lze přihlásit ale i anonymně, a skutečný počet posluchačů tak mohl být vyšší. Musk sociální síť X vlastní, koupil ji v roce 2022, když ještě nesla původní název Twitter.
"Jen AfD může Německo zachránit... jinak se to v Německu ještě výrazně zhorší," uvedl v hovoru Musk, který už dříve na síti X stranu podpořil. Před časem také zaútočil na sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze, kterého označil za blázna, či na německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera, který je podle něj "protidemokratický tyran".
Weidelová a Musk hovořili o řadě témat: o válce na Ukrajině či válce Izraele s teroristickým hnutím Hamás. "Případ Izraele je velmi komplikovaný. Upřímně řečeno, nevidím řešení. Možná musí Izrael najít nějaké spojence mezi sunnitskými státy, pokud je to možné? Nejsem politička, abych jen tak něco říkala, a nevím," uvedla Weidelová.
— Elon Musk (@elonmusk) January 9, 2025
Mluvili ale také například i o Muskově plánované misi na Mars či o víře v Boha. V úvodu se věnovali německé energetické politice, Weidelová kritizovala bývalou kancléřku Angelu Merkelovou za rozhodnutí vyřadit z provozu německé jaderné elektrárny. Označila ji za "první zelenou kancléřku" Německa. Na otázku, jak se AfD staví k nacistickému diktátorovi Adolfu Hitlerovi, Weidelová odpověděla, že Hitler nebyl pravicový ani konzervativní jako AfD, ale že byl "komunista a sám se vnímal jako socialista".
Weidelová si v rozhovoru stěžovala na "nálepkování" ze strany německých médií. Tvrdila také, že je to poprvé za deset let, kdy ji někdo poskytl možnost hovořit bez přerušování a bez zaujatosti proti ní.
Už před zahájením rozhovoru bývalý evropský komisař Thierry Breton Weidelovou varoval, že rozhovorem na síti X získává výhodu nad svými politickými konkurenty, a že její hostitel by měl plně dodržovat všechny povinnosti vyplývající z DSA. Už v minulosti podobně Muskovi hrozil v době, kdy na sociální síti X vedl rozhovor s s tehdejším kandidátem na prezidenta a budoucím prezidentem Donaldem Trumpem.
Dear Ms @alice_weidel,
— Thierry Breton (@ThierryBreton) January 4, 2025
As a European citizen concerned with the proper use of systemic platforms authorized to operate in the EU under the strict respect of our 🇪🇺law (#DSA), especially to protect our democratic rules against illegal or misbehavior during election times, I… pic.twitter.com/aYqwzlzJUx
Ve středu se pak k situaci ohledně vyšetřování sítě X na základě DSA vyjádřili komisaři EK Henna Virkkunenová a Michael McGrath. Ve svém dopise nejdříve uvedli, že Elon Musk má právo na svobodný projev. Ale zdůraznili, že DSA zakazuje vytváření klamných algortimů k ovlivňování voleb. Upozornili také, že šetření sítě X probíhá už od podzimu 2023 a v polovině roku 2024 získala síť X prostor k vyjádření a přístup do spisu, podle kterého svými kroky porušuje DSA. Eurokomisaři také v dopise připomněli nedávné volby v Rumunsku, které právě z důvodu zasahování do voleb skrz síť TikTok zrušil tamní ústavní soud. "Komise je rozhodnuta energicky postupovat v případu a dojít k závěru co nejdříve to bude právě možné, pokročit v řízení, při respektování zákonných procesů," uvádí v dopise.
Server Politico pak přišel s informací, že kvůli pokračujícímu šetření mělo rozhovor Weidelové s Muskem sledovat až 150 lidí z Generálního ředitelství pro komunikační sítě, obsah a technologie v Bruselu a z Evropského centra pro transparentnost algoritmů, které sídlí v Seville.