Výstraha pro východ země: čekejte silné deště, v Beskydech a Jeseníkách hrozí povodně
VÝSTRAHA PŘED POVODNĚMI
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před vydatnými srážkami, které v následujících dnech zasáhnou hlavně východ Česka. Největší úhrny srážek meteorologové očekávají na Moravě a ve Slezsku, kde může místy spadnout až 200 milimetrů deště. Podle předpovědi hydrologů mohou toky v Beskydech vystoupat na třetí stupeň povodňové aktivity, v Jeseníkách na druhý.
V Beskydech může od dnešního večera do středečního dopoledne napršet až 150 litrů vody na metr čtvereční. V Jeseníkách to může být podle některých modelů až 120 litrů. Podle předpovědi hydrologů mohou toky v Beskydech vystoupit na třetí stupeň povodňové aktivity, v Jeseníkách na druhý. Záležet ale bude na délce a intenzitě srážek. Na tiskové konferenci po dnešním jednání Ústřední povodňové komise to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Povodňovou komisi Hladík svolal z preventivních důvodů, aby vyhodnotila meteorologickou situaci a případně přijala preventivní nebo doporučující opatření. Podle pondělní výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) mohou úhrny v části Zlínského a Moravskoslezského kraje dosáhnout 100 až 200 litrů vody na metr čtvereční. Hladík uvedl, že aktuální situace není srovnatelná se situací při loňských podzimních povodních, kdy postihly Moravskoslezský a Olomoucký kraj ničivé povodně.
Na Jesenicku by se nyní toky neměly vylít z koryt, uvedl ministr. V Moravskoslezském kraji může být podle něj situace složitá na řece Olši a Rožnovské Bečvě. Příznivé je, že půda v současnosti není nasycená vodou a může značnou část srážek zachytit, dodal. Hladík vyzval provozovatele kempů, tábořišť a akcí v blízkosti řek a potoků, aby v ohrožených oblastech sledovali situaci a byli v kontaktu s povodňovými orgány.
V rizikových oblastech je v současnosti nahlášeno 19 dětských táborů, uvedla dnes Hygienická služba ČR, která tyto akce eviduje. Hasiči podle hygieniků všechny tábory navštíví a organizátory upozorní na nebezpečí.
Kvůli trvalému a vydatnému dešti hrozí v některých oblastech rozvodnění menších toků, rychlý vzestup hladin řek a lokální povodně. V Moravskoslezském kraji už hasiči a vodohospodáři přijímají preventivní opatření. Například v Hustopečích nad Bečvou, kde se stále uklízí po únorové ekologické havárii s benzenem, na místo navážejí mobilní protipovodňové vaky. ČTK to řekl mluvčí krajských hasičů Josef Koláček. Přestože se v této oblasti podle předpovědí zatím nečeká extrémní vzestup řeky Bečvy, preventivní zabezpečení má chránit nejen před povodní, ale i před možnou kontaminací okolí. Situaci sledují také rybáři, kteří mají obavy ze zvyšující se hladiny blízké nádrže s omezeným odtokem.
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) doporučil mít v ohrožených oblastech dostatečně nabitý telefon a k dispozici i powerbanku, což je standardní doporučení pro všechny krizové situace. "Přistupujeme k situaci s preventivní obezřetností, která je v takových případech nezbytná. Stejně tak k tomu přistupují i složky IZS, které jsou připraveny zasílat varovné SMS do oblastí, kde by mohlo dojít ke zhoršení bezpečnostní situace," řekl. Také vyzval lidi, aby nevstupovali do rozvodněných řek, a neriskovali tím životy záchranářů a dalších složek.
Extrémní srážky mohou dnes a ve středu zasáhnout ve Zlínském kraji okolí Rožnova pod Radhoštěm a Vsetínsko, v Moravskoslezském kraji regiony kolem Českého Těšína, Frenštátu pod Radhoštěm, Frýdku-Místku, Frýdlantu nad Ostravicí, Havířova, Jablunkova, Karviné a Třince. V dalších oblastech Moravy a Slezska bude déšť vydatný nebo velmi vydatný.