Netanjahu má imunitu, nelze ho zadržet, dumají Francouzi
SPOR O ZATYKAČ Z HAAGU
Francie by zřejmě izraelského premiéra Benjamina Netanjahua kvůli zatykači vydanému Mezinárodním trestním soudem (ICC) nezadržela. Podle dnešního prohlášení francouzské diplomacie totiž Netanjahu má imunitu, která ho před zatykačem chrání. Ministerstvo zahraničí se odvolává na Římský statut, který fungování ICC řídí.
Francie patří mezi země, které ratifikovaly Římský statut, a tudíž má právní povinnost spolupracovat se soudem. K plné spolupráci s ICC se v dnešním prohlášení ostatně hlásí i francouzská diplomacie.
Paříž však poukazuje na ustanovení Římského statutu, podle kterého státy nemohou být nuceny vykonat rozhodnutí soudu, jako je zatykač, pokud by tím porušily závazky vyplývající z mezinárodního práva a týkající se imunity. Takovou situací se zabývá například článek 98 Římského statutu.
"Taková imunita se týká premiéra Netanjahua a dalších dotčených ministrů, a bude nutné k tomu přihlédnout, pokud by ICC požádal o jejich zadržení a vydání," uvedlo francouzské ministerstvo zahraničí.
Ministerstvo také uvedlo, že chce nadále úzce spolupracovat s Netanjahuem a izraelskými představiteli "na dosažení míru a bezpečnosti pro celý Blízký východ".
Francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot dnes v rozhovoru se stanicí FranceInfo uvedl, že Francie bude vymáhat mezinárodní právo. I on poukázal na možnost, že někteří státní představitelé by mohli požívat imunity, která by je chránila před zatykačem.
Z prohlášení také vyplývá, že Netanjahua nebude možné zadržet po dobu, kdy bude v premiérské funkci, na kterou se imunita váže. ICC vydal zatykače i na bývalého izraelského ministra obrany Joava Galanta, který už žádnou vládní funkci nemá. Ten se tak nachází v odlišné situaci než premiér.
Ministerskou interpretaci Římského statutu kritizovali zástupci francouzské levicové opozice. Podle nich postoj diplomacie zaručuje izraelskému premiérovi fakticky beztrestnost, píše agentura AFP.
Izrael mezitím podle agentury Reuters informoval ICC, že se proti vydání zatykače na premiéra a také na někdejšího ministra obrany Joava Galanta odvolá.
ICC minulý týden vydal zatykače na Netanjahua a Galanta kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Pásmu Gazy. Zatykač vydal i na jednoho z vůdců teroristického hnutí Hamás, který je ale podle izraelských úřadů mrtvý. Rozhodnutími ICC by se měly řídit země, které ratifikovaly Římský statut. Těch je zhruba 120, mezi nimi je i Česká republika.
Česko patří mezi jednoznačné podporovatele Izraele. Podle vyjádření českého ministerstva zahraničí z minulého týdne v případě mezinárodních zatykačů koná státní zastupitelství a policie, nejde o politické rozhodnutí. Premiér Petr Fiala (ODS) označil rozhodnutí ICC za nešťastné. Oslabuje podle něj autoritu soudu v jiných případech, když dává na stejnou úroveň zvolené představitele demokratického státu a předáky islamistické teroristické organizace.