Studenti zpívali „Německo Němcům, cizinci pryč“ u památníku koncentračního tábora
NĚMECKO
V Dolním Sasku došlo k incidentu u památníku bývalého nacistického koncentračního tábora Bergen-Belsen, kdy studenti 9. třídy z Bielefeldu měli během návštěvy areálu zpívat v Německu zakázaný popěvek „Německo Němcům, cizinci pryč“. Jde o xenofobní verzi známé písně Gigi D‘Agostina L‘amour toujours (Láska navždy). Podle webu Neue Westfälische byli studenti později nahlášeni policii.
Skupina studentů z Helmholtz-Gymnasia v Bielefeldu se podle německých médií údajně zapletla do incidentu, k němuž mělo dojít při prohlídce památníku v Lohheide. Učitelé, kteří studenty doprovázeli, si incidentu údajně nevšimli, protože byli právě u pokladen. Zasáhli ale dozorující pracovníci památníku, kteří středoškoláky napomenuli. Ředitel školy následně ve škole podle médií provedl kázeňská opatření a nahlásil studenty policii.
Tento incident navázal na podobný skandál z května 2024, kdy hosté na večírku v luxusní restauraci „Pony“ na ostrově Sylt zpívali xenofobní verzi diskotékového hitu se slovy „Ausländer raus“, což vyvolalo celonárodní pobouření.
Píseň „L‘amour toujours“, která se stala populární v roce 1999, si později přivlastnili stoupenci německé krajní pravice. Místo „You’ll be my baby and I’ll fly with you“ přišli s novým textem, že Německo patří Němcům a cizinci musí pryč. Některé akce – jako například loňský bavorský Oktoberfest – proto píseň dokonce zakázaly hrát.
DJ Gigi D‘Agostino, autor původní skladby, vyjádřil v minulosti své zklamání nad tímto přepsáním své písně a uvedl, že se cítí bezmocný, ale nemá sílu s tím něco udělat.
V koncentračním táboře jihozápadně od města Bergen zemřelo mezi lety 1943 až 1945 100 000 zajatců, půlka z nich byli sovětští váleční zajatci. Až 35 000 z tohoto počtu zemřelo v průběhu několika měsíců před osvobozením, když se v táboře epidemicky rozšířil skvrnitý tyfus. Když byl tábor 15. dubna 1945 osvobozen, našla zde britská armáda 60 000 většinou těžce nemocných zajatců (téměř čtrnáct tisíc jich navzdory péči umřelo krátce po osvobození) a 13 000 nepohřbených těl. Mezi známé osobnosti umučené v Bergen-Belsenu patří Josef Čapek (zemřel v dubnu 1945) a Anne Franková (zemřela v únoru nebo březnu 1945).