Pohled do tváře nacistických dozorkyň
Bachařky z Bergen-Belsenu
Černobílé portréty nacistických dozorkyň, které přinášíme v rozsáhlé galerii, vznikly po osvobození nacistického koncentračního tábora v Bergen-Belsenu ve vězení, kde ženy čekaly na soud. Snímky uchovává britské Imperial War Museum.
Koncentrační tábor Bergen-Belsen byl osvobozen Angličany 15. dubna 1945. Mezi 100 tisíc obětí nelidských podmínek tohoto tábora patří například Josef Čapek (zemřel v dubnu 1945) nebo Anna Franková (zemřela v březnu 1945).
Irma Grese přišla do Bergen-Belsenu až v březnu 1945 po zkušenostech z Ravensbrücku a Auschwitz-Birkenau, kde byla v jednom z jejích pobočných táborů dokonce jmenována do funkce hlavní dozorkyně – SS-Oberaufseherin.
Vězni, co tábor přežili, ve svých svědeckých výpovědích popisují její krutost. Irma Grese proslula na míru šitou uniformou SS. Na vězně používala emociální a fyzické metody, smrtelně bila ženy a měla příjemný požitek ze sexu s vězni. Mučila hladem svoje psy, aby je potom poštvala na vězně, a osobně poslala stovky lidí do plynové komory. Grese nosila těžké holínky, u sebe vždy měla kromě nabité pistole pletený bič potažený celofánem – aby se z něj dala lépe smýt lidská krev. V Bergen-Belsenu byla 17. dubna 1945 zatčena Angličany.
Belsenský proces
Belsenský proces, iniciovaný britským vojenským tribunálem, probíhal od 17. září do 17. listopadu 1945. Společně s Irmou Grese na tomto procesu se projednávaly případy dalších pachatelů – velitele Josefa Kramera, dozorkyně Johanny Bormann (její foto v galerii nahoře), zdravotní sestry Elisabeth Volkenrath (taktéž její foto v galerii). Irma Grese byla uznána vinou a odsouzena k trestu oběšením. Ani když jí kat nasazoval na krk oprátku, neprojevila žádnou lítost nad svými činy.