VIDEO: Jako kulový blesk. Ukrajinci používají na frontě drony chrlící horký termit
Ukrajinci nasadili na frontě novou zbraň. O horkou novinku jde tentokrát doslova. Na sociálních sítích se objevilo několik videí, které ukazují hořící létající objekt, nápadně podobný kulovému blesku, zapalující vše, co mu stojí v cestě. Ve skutečnosti jde o ukrajinský dron, na který vojáci improvizovaně připevnili termitovou nálož.
Videa dronu v akci zveřejnil na sociální síti X například účet OSINTtechnical nebo vojenský server Militarnyj. Termit je pyrotechnická směs práškového hliníku a oxidu železitého. Při jeho hoření vzniká vysoká teplota mezi 2000 a 3000 °C. Termit hoří i pod vodou a dokáže si poradit i s odolnými kovy, proto se používá například k ničení vojenské techniky nebo krytů. V průmyslu se termit používá ke svařování kovových konstrukcí nebo kolejí na železnici.
Eastern Ukraine, a Ukrainian drone showers molten thermite on a Russian-held treeline.
— OSINTtechnical (@Osinttechnical) September 3, 2024
Ukrainian thermite drones appear to be proliferating. pic.twitter.com/vWrypnC07C
Ukrajinský server Militarnyj upozornil, že vojáci 108. brigády teritoriální obrany použili dron FPV se zápalnou směsí v posledních dnech třeba k vypálení lesního pásu v „šedé zóně“ v Záporožské oblasti. Teplota hoření takové munice může podle serveru dosáhnout až 2400 °C. Je to poprvé, co byl termit takto použit. Ukrajinská armáda však již dlouho používá termitové nálože ve formě shazované munice. Další specifikum termitové směsi totiž je, že je velmi obtížně uhasitelný.
Zápalné zbraně v konfliktu na Ukrajině používá také ruská armáda. Konkrétně v bojích o Bachmut nasadila v dubnu 2023 takzvaný bílý fosfor. Využívání fosforu proti civilistům je přísně zakázáno, pro člověka je totiž vysoce nebezpečnou látkou. Fosfor má schopnost samovznícení ve vzduchu. Způsobuje vážné popáleniny a kromě toho je schopen vstřebat se přes kůži do organismu a způsobit jeho otravu. Dým fosforu navíc uvolňuje toxické dráždivé látky. I po uhašení může dojít k opakovanému vznícení této chemikálie. Podle konvence z roku 1980 může být však fosfor využit v boji s armádou.