„Baxa v Senátu odmítl manželství homosexuálů“

SENÁTOR HRABA, ŠÉF ÚSTAVNÍ KOMISE

„Baxa v Senátu odmítl manželství homosexuálů“ROZHOVOR
"Pokud se soudce podílel na nějakých prefabrikovaných odsouzeních, která byla na politickou objednávku, tak to je pro mě ta červená linie," říká Zdeněk Hraba. Foto: Echo24
3
Týdeník
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Kontroverzní osoba kandidáta Roberta Fremra konečně přitáhla výraznější pozornost k výběru ústavních soudců. Patnácti nejmocnějších lidí v zemi, jejichž rozhodnutí už nikdo nemůže zvrátit. Elity elit, nad nimiž už není žádný hlídač. A musíme důvěřovat v jejich vlastní osobní integritu. Právo veta nad každým, koho prezident republiky do Ústavního soudu navrhne, mají senátoři.

Od Roberta Fremra se odvíjí i diskuse o hodnotách a postojích dalších nových ústavních soudů. Na to vše v rozhovoru pro Týdeník Echo odpovídá senátor a advokát Zdeněk Hraba, předseda senátní komise pro ústavu. Muž, který právě kvůli hodnotové orientaci opustil klub Starostů a nezávislých, za něž byl zvolen, a přestoupil k ODS. Zároveň jeden z těch, kdo na klíčovém hlasování o Robertu Fremrovi, který prošel těsnou většinou tří hlasů, chyběli.

Nebyl jste na jednání Ústavně-právního výboru, když senátory griloval. A pak ani na jednání klubu ODS a hlasování pléna o třech kandidátech na ústavní soudce včetně Roberta Fremra. Nebyla to chyba?

Moje žena je lékařka a kvůli službám musí plánovat dovolenou dlouho dopředu. Dávno předtím, než bylo dané datum, kdy bude Senát o nových ústavních soudcích hlasovat. Byli jsme v severní Itálii u Terstu. Ptal jsem se tajemnice klubu, jestli se mám vrátit, jestli se čeká nějaké těsné hlasování. Vzkázala mi, že nemusím. Že hlasů na zamítnutí Roberta Fremra je dost. Kdybych věděl, že můj hlas může být klíčový, vrátil bych se. Tak daleko to zase nebylo.

Znal jste Roberta Fremra?

Osobně ne. Jeho jméno jsem samozřejmě z právního prostředí znal. Považoval jsem ho za odborníka už jenom kvůli jeho profesnímu životopisu. Zpočátku jsem si myslel, že jeho kandidatura bude naprosto bez problémů. Poté, co ho pan prezident na doporučení svého poradního panelu navrhl. Nic se nedělo ani poté, co jeho nominace přišla do Senátu. Až pak se před hlasováním pléna, ale hlavně po hlasování začaly objevovat nové informace. Ty dost nabouraly dosavadní představy o panu doktoru Fremrovi jako ideálním ústavním soudci.

Jaké otázky dále zazněly:
Prošel by Robert Fremr se současně známými informacemi?

Případ Fremr otvírá hlubší debatu, kde leží nějaká červená linie, za níž jsou lidé, kteří prostě přes všechny svoje profesionální schopnosti do Ústavního soudu nepatří. Kde ji jako právník vidíte vy?

Jak byste hodnotově zařadil tu pětici nových ústavních soudců, které Petr Pavel jmenoval?

Jaký je hodnotově nový předseda Ústavního soudu Josef Baxa?

Celý rozhovor si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo od středečních 18.00 v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy