Incidenty na koupalištích řeší už i Švýcaři. Zakázali vstup cizincům
PROBLÉMY NA KOUPALIŠTÍCH
Městské koupaliště v západošvýcarském Pruntrutu od pátku zásadně omezuje vstup cizincům. V reakci na opakované problémy s francouzskými návštěvníky a na pozadí podobných problémů v Německu rozhodly úřady, že přístup do areálu mají nově pouze švýcarští občané, osoby s trvalým pobytem ve Švýcarsku nebo s platnou švýcarskou pracovní smlouvou. Zahraniční turisté se do areálu dostanou jen výjimečně, a to pokud se prokážou rezervací v místním hotelu nebo kempu.
Opatření, které místní média nazývají „Švýcarsko především“, vyvolalo silnou odezvu. „Došlo k obtěžování mladých žen, nevhodnému vyjadřování, koupání ve spodním prádle a dokonce i k násilí po napomenutí,“ vysvětlil důvod rázných kroků mluvčí obce. Většina incidentů se podle něj týkala francouzských občanů, kteří často přijížděli z problémových čtvrtí za hranicemi.
Podle deníku Le Quotidien Jurassien už během letošní sezóny úřady vydaly 23 zákazů vstupu – většinou právě Francouzům. „Po zavedení nového režimu jsme nezaznamenali ani jeden nový incident,“ uvedl Lionel Maître, který je politicky odpovědný za volnočasovou oblast v Pruntrutu.
Přetížené kapacity i obavy o bezpečí
Kromě nevhodného chování hrála roli také přetíženost areálu. Maître upozorňuje, že koupaliště bylo navrženo pro 900 návštěvníků denně, což odpovídá velikosti města s 25 000 obyvateli. Kvůli hromadnému uzavírání francouzských bazénů v posledních měsících se však zařízení dostalo pod silný tlak. „Příliv návštěvníků z Francie překračoval naše kapacity,“ řekl Maître deníku Bild.
K zabezpečení areálu byl povolán bezpečnostní tým, který kontroluje doklady totožnosti příchozích. Turisté ze zahraničí potřebují speciální vstupní kartu – která je k dispozici pouze s rezervacemi hotelů nebo kempů v regionu. Díky předchozím rozdílným cenám pro místní a přespolní už systém identifikace existoval, nově však platí přísnější režim.
Obnovení pandemického modelu
Podobné omezení už Pruntrut zavedl v roce 2020 během pandemie covidu-19. Tehdy obec zákaz vstupu cizincům odůvodnila ochranou veřejného zdraví a rizikem přenosu nákazy.
Současné nařízení zatím platí do 31. srpna, ale úřady nevylučují, že se v příští sezóně vrátí. „Pro letošní léto jsme přijali razantní opatření. Co bude příště, ještě nevíme. Ale jedno je jisté: Pokud to bude nutné, zavedeme ho znovu,“ uzavřel Maître.
Incidenty i v sousedním Německu
Obavy z bezpečnosti na veřejných koupalištích se v poslední době objevují i v jiných evropských zemích. V červnu došlo v Barbarossabadu, oblíbeném koupališti v německém městě Gelnhausen, k sexuálnímu obtěžování mladých dívek skupinou Syřanů. Incident rozpoutal v Německu ostrou debatu o ochraně dětí. V jejím rámci vytvořilo město Büren varovný plakát, který zobrazuje ženu osahávající chromého snědého chlapce – ten však čelil vlně veřejné kritiky. Informovali jsme o tom zde.