Z Nového Jičína rovnou na frontu. Stát bude opravovat staré tanky T-64 pro Ukrajinu
OPRAVY OBRNĚNÉ TECHNIKY
Státní vojenské opravny (VOP CZ) a ukrajinský státní koncern Ukroboronprom začnou společně opravovat a modernizovat staré sovětské tanky T-64, na které se desítky let prášilo v ukrajinských skladech. Po kompletním odstrojení a vybavení novými infračervenými zaměřovači a vysílačkami budou tanky odeslány rovnou na frontu. České podniky ale mají s modernizací T-64 nulové zkušenosti, opravy tanků tak zřejmě budou řídit Ukrajinci.
Novojičínský vojenský opravárenský podnik zahájí v nejbližší době opravy ukrajinských tanků T-64. Informovala o tom mluvčí ministerstva obrany Simona Cigánková. Přesný počet techniky, která se bude v ČR v následujících měsících opravovat, ale z bezpečnostních důvodů neupřesnila.
Má jít o staré tanky ze 60. let, které se desítky let nepoužívaly a prášilo se na ně v ukrajinských skladech. Po transportu do Česka mají projít kompletní opravou a modernizací ve státních vojenských opravnách v Šenově u Nového Jičína v Moravskoslezském kraji.
Do konce tohoto roku musí zaměstnanci VOP CZ podle smlouvy zvládnout opravit blíže neurčený počet strojů T-64. Před ruskou invazí na Ukrajinu šlo o páteřní tank ukrajinské armády. Tento model sovětského tanku ale nikdy nebyl exportní, české podnik proto nemají s opravami T-64 velké zkušenosti.
„Pro VOP CZ je to skvělá příležitost opravovat techniku, která pak jde rovnou na frontu,“ říká ředitel VOP CZ Marek Špok. Dodal, že pracovníci jeho podniku v minulých týdnech navštívili na Ukrajině závody ukrajinské státní zbrojovky Ukroboronprom, aby navázali vzájemnou spolupráci.
Tanky T-64 byly podle Špoka desítky let umístěné ve skladech a vyžadují kompletní demontáž, výměnu mnoha náhradních dílů a plnou obnovu bojeschopnosti.
Modernizaci budou řídit Ukrajinci
„Obecně platí, že modernizace bude probíhat pod technickým dohledem odborníků ukrajinské strany, vzhledem k její přímé účasti. Tanky budou vybaveny prostředky optického pozorovacího systému, dokonalejší komunikací a tak dále,“ vysvětluje Špok s tím, že vše bude probíhat za zvýšených bezpečnostních opatření.
Podle odborníka na vojenskou techniku Lukáše Visingra měla Ukrajina před válkou v aktivní službě asi 1000 tanků. Podstatná část z nich byla modernizovaná na verzi T-64BV 2017.
„Tank T-64 u nás nikdo pořádně nezná. Můžeme proto předpokládat, že půjde o přesunutí ukrajinského modernizačního procesu na české území. Předpokládám proto, že opravy budou řídit přímo Ukrajinci,“ říká Visingr pro Echo24.
Ukrajina přišla o charkovský závod, kde se tanky modernizovaly. Přesunutí procesu do Česka je tak podle Visingra logické.
Kdo bude za opravy platit?
Smlouvu na opravu a modernizaci tanků T-64 ukrajinské armády uzavřel státní podnik na základě memoranda mezi státními podniky VOP CZ a ukrajinským státním koncernem Ukroboronprom z února tohoto roku.
Na vzniku společných podniků v rámci obranně-průmyslového klastru se už v prosinci loňského roku s Ukroboronpromem dohodla česká Agentura pro mezivládní obrannou spolupráci (AMOS). Podle smlouvy mají vznikat také společné česko-ukrajinské zbrojovky, které se budou u nás a na Slovensku zabývat výrobou nedostatkové dělostřelecké munice a opravami a modernizací ukrajinské těžké obrněné techniky. Více jsme psali v článku Česko jako supermarket se zbraněmi: Společné zbrojovky mají zaměstnat tisíce Ukrajinců.
Za zbraně, jejichž konečným odběratelem bude Ukrajina, u nás mají podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) utrácet iniciativy zemí západního světa. Vyplývá to z dřívější odpovědi Černochové pro deník Echo24.
Její někdejší náměstek a současný vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný řekl, že to k nám přivede také „tisíce kvalifikovaných pracovníků“ z Ukrajiny. Na vzniku společných podniků v rámci obranného průmyslu se také dohodli v říjnu v Kyjevě český premiér Petr Fiala (ODS) a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.