Summit G7 vyzval Peking k tlaku na Rusko. Mezi lídry velmocí dorazil Zelenskyj
TLAK NA RUSKO
Peking by měl "tlačit na Rusko, aby zastavilo svou agresi" proti Ukrajině, vyzvali v prohlášení lídři skupiny velkých ekonomik G7 na summitu v Japonsku. Informuje o tom například agentura AFP. Spojené státy, Kanada, Japonsko a čtyři evropští členové také uvádí, že nechtějí svou politikou jít proti Číně, ovšem vyjadřují obavy ohledně situace v Jihočínském moři nebo "ekonomického nátlaku" Pekingu.
Vztahy s Čínou jsou hlavním bodem jednání při druhém dni summitu v Hirošimě, který končí v neděli. Lídři navázali na přetrvávající debaty o rostoucí politické a ekonomické asertivitě Číny v zahraničí, které jen vystupňoval postoj asijské mocnosti k ruské invazi na Ukrajinu. Peking invazi odmítl odsoudit a udržuje s Moskvou rozsáhlé partnerství, které znepokojuje západní vlády.
Ukraine's President Volodymyr Zelensky arrived in Japan to personally partake in the G7 meeting pic.twitter.com/VKf8T1F1Gy
— UkraineWorld (@ukraine_world) May 20, 2023
"Jsme připraveni budovat konstruktivní a stabilní vztahy s Čínou," citovala z komuniké G7 agentura AFP. Lídři sedmi rozvinutých zemí v něm uvádí, že se nechtějí od Číny odstřihnout, ovšem dodávají, že "ekonomická odolnost" vyžaduje omezování rizik a "diverzifikování" na poli mezinárodních vztahů.
⚡️ Zelensky arrives in Japan for G7 summit.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) May 20, 2023
“Japan. G7. Important meetings with partners and friends of Ukraine. Security and enhanced cooperation for our victory. Peace will become closer today,” Zelensky tweeted upon arriving.
📷: Ukrainian TV channel Freedom. pic.twitter.com/ywHR834OBW
Podle listu Financial Times prohlášení zahrnuje nesilnější kritiku Pekingu, s jakou kdy G7 přišla. "Nejvyspělejší ekonomiky světa stupňují svoji odpověď na to, co vidí jako rostoucí vojenskou hrozbu a ohrožení ekonomické bezpečnosti ze strany Pekingu," napsal deník.
Prohlášení hovoří o potřebě "upřímného dialogu" s čínskými úřady, zároveň se ale vymezuje proti "militarizaci" Asie a Tichomoří. Také Čínu kritizuje za využívání "ekonomického nátlaku" a vyjadřuje nesouhlas s "jakýmikoli jednostrannými pokusy změnit silou nebo nátlakem status quo" v jihovýchodní Asii, což je odkaz především na čínské nároky na Tchaj-wan.