Blíží se konec německé vlády? „Semafor“ je v agonii, Söder zvoní umíráček a žádá okamžité volby
VLÁDNÍ KRIZE
„Je konec. Semaforu zvoní umíráček," prohlásil šéf bavorské CSU Markus Söder k posledním událostem v kancléřství. Vyzval vládu, aby skončila a byly okamžitě vypsány nové volby do Spolkového sněmu. V Berlíně totiž koluje dopis šéfa vládní FDP a ministra financí Christiana Lindnera, který by mohl předznamenat konec koaliční vlády. Text představuje radikální změnu dosavadní politiky koaliční vlády a je zcela v protikladu k nedávno zveřejněným požadavkům dalšího koaličního partnera, strany Zelených.
Dokument FDP byl určen jen pro nejužší okruh vládních politiků a předpokládá se, že byl přímou reakcí na dokument strany Zelených, která požaduje pokračovat v nastoleném kurzu Green Dealu, který dovedl Německo k hospodářskému a sociálnímu úpadku. Cestu "v překonání výzev" vidí v dalším velkým zadlužování.
"Vláda, která proti sobě posílá dopisy, není schopna jednat, je pro naši zemi ostudou. Je čas vytáhnout kabel ze zástrčky a ukončit tu hanebnou podívanou. Každý den déle poškozuje Německo. A pokud to samy semaforové strany nezvládnou, měl by zasáhnout spolkový prezident," uvedl Markus Söder. Současné koaliční vláda v Německu je nazývána "semaforová" pro své stranické barvy, červená, žlutá a zelená.
Sám Lindner si stěžoval, že dopis se dostal na veřejnost kvůli „nedbalosti“. Původně se věc měla projednávat pouze v nejbližších kruzích spolkové vlády, napsal v emailu spolustraníkům.
Lindner v 18stránkovém dopise analyzuje neutěšenou situaci v Německu a jako východisko vidí návrat k liberální ekonomice, nízkým daním a omezení byrokracie. Kapitál, který má Německo, je stále obrovský, domnívá se Lindner, je však špatně využíván. I on však v podstatě požaduje pokračovat v klimatické politice, jen jinými prostředky. Média se domnívají, že dopis ministra financí a následná reakce SPD a Zelených budou záminkou pro odchod FDP z vlády.
Politici z SPD a Zelených už dali podle listu Die Welt okamžitě najevo, že Lindnerův list nepovažují za přínosný. A hned se snesla na ministra financí kritika. Poslanec SPD Martin Rosemann prohlásil, že „teď nepotřebujeme dopisy, ale spíše společnou akci, která rychle pomůže průmyslu a poskytne potřebnou jistotu. Především nepotřebujeme žádnou opozici ve vládě." Další poslanec SPD Nils Schmid hovořil o „neoliberální rétorice“ FDP, která nemá podle něj odpovědi na naléhavé otázky, například jak lze zachovat pracovní místa v průmyslu a snížit cenu průmyslové elektřiny.