Donaldu Trumpovi roste na Ukrajině podpora. Biden a Scholz naopak na oblíbenosti ztrácí
PRŮZKUM NA UKRAJINĚ
Na Ukrajině vznikl nový průzkum, který ukazuje pozitivní ukrajinský pohled na Donalda Trumpa a naopak upadající oblibu Joa Bidena či Olafa Scholze. Trump se těší podpoře Ukrajinců ze 44,6 procenta, zatímco Biden je oblíbený u 55 procent tamního obyvatelstva. Je to velká změna, jelikož Trump se na Ukrajině v roce 2023 těšil oblibě pouhých 10 procent a Biden si držel solidních 78 procent. Nejnovější národní průzkum si objednala společnost New Europe Center, píše bruselský deník Politico.
Podle průzkumu téměř polovina, 44,6 procenta, věří nově zvolenému prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi, přestože mnozí kritizují jeho kontroverzní postoje vzhledem k Ukrajině a NATO. Podle průzkumu se Ukrajinci také shodují na mírovém řešení i v případě, že konflikt "zamrzne" v oblasti frontové linie, nebo země přijde o část území na Donbasu. Trumpův plán také počítá s ochotou Kyjeva jednat s Kremlem.
Obliba Trumpa mezi ukrajinskými občany představuje výraznou změnu oproti roku 2023, kdy pouze 10 procent Ukrajinců preferovalo Trumpa před prezidentem Joem Bidenem, kterého tehdy podporovalo 78 procent respondentů. V aktuálním průzkumu stále 55 procent Ukrajinců vyjadřuje důvěru Bidenovi, což zdůrazňuje složitý pohled Ukrajinců na americké vedení. Zároveň to potvrzuje obrat v myšlení ukrajinské společnosti i v pohledu na válku podle amerických prezidentů.
Trumpova rostoucí důvěra na Ukrajině je přisuzována také jeho slibům rychle ukončit probíhající konflikt s Ruskem. „Tato vysoká úroveň podpory ukazuje, že Ukrajina očekává jasnější a rozhodnější politiku od nové americké administrativy,“ uvedl New Europe Center v prohlášení. Zároveň to potvrzuje slábnoucí oblibu politiky současného prezidenta Joa Bidena.
Trump opakovaně prohlásil, že „ukončí válku na Ukrajině během jediného dne“, jakmile nastoupí do úřadu. V rámci této strategie jmenoval generála ve výslužbě Keitha Kellogga zvláštním vyslancem pro Ukrajinu. Kelloggův plán, představený začátkem tohoto roku, zahrnuje podmínění americké pomoci ochotou Kyjeva jednat s Moskvou — postoj, který mezi Ukrajinci není populární. Průzkum ukázal, že 64,1 procenta respondentů je skeptických ohledně mírových jednání s Ruskem.
Průzkum rovněž odhalil rozdělené názory na roli západních spojenců. Zatímco 57,2 procenta Ukrajinců věří, že západní země nedělají dost pro zajištění vítězství Ukrajiny, 40 procent je přesvědčeno, že jejich úsilí je dostatečné.
PODCAST: „Premiéry po čtyřicítce ubývají.“ Je střední věk synonymem pro frustraci?
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen a polský prezident Andrzej Duda se ukázali jako nejdůvěryhodnější mezinárodní lídři mezi Ukrajinci, přičemž oba získali důvěru 65 procent. Zpráva přisuzuje Dudovi podporu během počátečních dnů ruské invaze a von der Leyen její vedení při prosazování členství Ukrajiny v EU. Naopak německý kancléř Olaf Scholz a Joe Biden utrpěli nejvýraznější pokles důvěry, který činil 25 a 27 procentních bodů.
Průzkum také odhalil jemné posuny v důvěře. Francouzský prezident Emmanuel Macron byl jediným západním lídrem, u kterého důvěra oproti loňskému roku vzrostla. Tento vývoj se připisuje jeho nedávné podpoře pro vstup Ukrajiny do NATO a vojenskou pomoc. „Ukrajinci si povšimli Macronova jasného postoje k členství v NATO a vojenské podpoře,“ uvádí zpráva, což naznačuje rostoucí oblibu francouzského prezidenta mezi ukrajinskými občany.