Konference NCOZ: Experti z 11 evropských zemí odhalovali stinné stránky náhradního mateřství
ARÉNA NÁZORŮ
ÚHEL POHLEDU Ve dnech 8. a 9. října proběhla v Praze konference organizovaná týmem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), který řešil a dosud stále řeší tzv. Operaci Španěl. Při ní docházelo v Praze k pokoutnému, organizovanému předávání novorozenců odnošených náhradními matkami, především z Ukrajiny, do různých částí Evropy. Účastníky konference nesoucí název Trafficking in Human Beings: Expert Meeting Illegal Commercial Surrogacy and Selling of babies byli odborníci z 11 evropských zemí a z několika evropských institucí.
Jako přednášející byli přizváni nezávislí čeští odborníci. JUDr. Mgr. Jakub Valc, Ph.D. popisoval právní rámec náhradního mateřství, Doc. PhDr. Hana Konečná, Ph.D. se věnovala psychosociálním a etickým aspektům náhradního mateřství v mezinárodní perspektivě, Ing. Michaela Nekardová Ph.D. mluvila o komerčním náhradním mateřství z pohledu forenzní genealogie a JUDr. Martina Adámková analyzovala Operaci Španěl z právního pohledu.
Zahraniční zástupci popisovali případy, které řeší ve svých zemích. Všechno to byly kauzy náhradního mateřství probíhajícího mezinárodně. Náhradní matky byly obvykle z Ukrajiny, klienti vždy z vyšších socioekonomických skupin, obvykle gayové nebo osamělí muži, často vyššího věku (nad 50 let).
Navzdory několikaleté intenzivní snaze zainteresovaných odborníků na odhalování obchodu s lidmi tato trestná činnost vzkvétá a dosahuje obratu bilionů dolarů. Zástupkyně z Evropské komise analyzovala EU nástroje proti obchodu s lidmi, zástupkyně z EUROJUSTu představila informační materiál "Surrogacy and Human Trafficking", který pomůže informovat o této složité a skryté problematice. Multioborová spolupráce expertů z různých zemí je v případě mezinárodních trestných činů klíčová. Neméně podstatná je však informovanost široké veřejnosti, jíž je náhradní mateřství obvykle představováno jako hodnotná cesta zoufalých lidí toužících po dítěti, zalitá sluncem a končící happyendem.
Náhradní mateřství je jednou z metod asistované reprodukce, využívající části těla jiného člověka. V červenci 2024 vstoupila v platnost nová EU legislativa "Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2024/1938 ze dne 13. června 2024 o standardech kvality a bezpečnosti pro látky lidského původu určené k použití u člověka a o zrušení směrnic 2002/98/ES a 2004/23/ES" Látkami lidského původu se myslí například krev, plazma, kostní dřeň, vajíčka, spermie, střevní mikrobiom, embryo, atd. Vžila se pro ně zratka SoHO (Substances of Human Origin). Do této legislativy tedy patří i asistovaná reprodukce. Nařízení se podrobně zabývá technickými a medicínskými standardy ochrany dárců, příjemců i dětí narozených díky asistované reprodukcí. Jako základní etické principy ponechává dobrovolné a bezplatné dárcovství a ochranu důstojnosti a integrity člověka. Způsoby uplatnění těchto principů ovšem ponechává na odpovědnosti jednotlivých členských států (bod 28 Preambule): "Toto nařízení by nemělo zasahovat do vnitrostátních právních předpisů v oblasti zdraví s jinými cíli, než je dosažení kvality a bezpečnosti SoHO (…) Toto nařízení by rovněž nemělo zasahovat do rozhodnutí etické povahy přijímaných členskými státy. Tato rozhodnutí by však měla být v souladu s Listinou. Taková etická rozhodnutí by se mohla týkat používání nebo omezení používání specifických typů SoHO včetně reprodukčních SoHO a embryonálních kmenových buněk. Pokud členský stát povolí použití takových buněk, mělo by se toto nařízení použít s cílem zajistit kvalitu a bezpečnost a chránit lidské zdraví. Toto nařízení však nevyžaduje konkrétní použití distribuci nebo dovoz SoHO, pokud je takové použití, distribuce nebo dovoz zakázán vnitrostátními právními předpisy týkajícími se etických aspektů."
Do legislativ členských států má být nařízení implementováno k 7. srpnu 2027. EU nás v tomto případě k ničemu nenutí. A je plně na naší zemi, jak se rozhodne nařízení aplikovat.