To Lipavský nemohl udělat bez Fialy
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
PSYCHOMODULAČNÍ LÁTKY
Místo uvolnění regulovaného prodeje konopí nebo kratomu, který slibovala novela o psychomodulačních látkách, může dojít k zásadnímu omezení prodeje běžně ...
Česká republika se včera oficiálně přidala k honu Bruselu na Viktora Orbána a teď je otázka, proč. Jde o kdovíkolikáté řízení Evropské komise proti Maďarsku. Tentokrát Komisi vadí maďarský zákon na ochranu národní suverenity, který zakazuje financování politických stran ze zahraničí a dále mimo jiné zřizuje jakýsi úřad na ochranu svrchovanosti.
Nový úřad má odhalovat zasahování do maďarské politiky ze zahraničí. Že Orbán tohoto zákona a úřadu může zneužívat k vyvolávání strachu a ostrakizovat, je reálná možnost. Stejně tak reálná je možnost, že z EU nebo Ameriky progresivnější politici, než jaké sdružuje Fidesz, do maďarské vnitřní politiky zasahovat budou. Ostatně není to jen možnost, je to prokázaná minulost. Před parlamentními volbami v roce 2022 například dostala sjednocená opozice deset milionů dolarů od anonymních dárců z USA a ze Švýcarska.
Pak je tu nesmírně zajímavý vývoj v Americe. Donald Trump s Elonem Muskem v těchto dnech pozastavili chod vládní agentury pro zahraniční pomoc, USAID. Ta byla desítky let používána jako měkká síla americké vlády v kulturních a geopolitických otázkách. Teď agenturu čeká audit a revize grantových programů, agentura bude zbavena vedení (slovy prezidenta Trumpa „radikálních lunatiků“), přičemž zachovány by měly zůstat jen humanitární programy. A ten zbytek je co přesně? Neměl náhodou Orbán pravdu, když předloni v projevu na slavnosti švýcarského týdeníku Weltwoche řekl: Když v Americe vládnou republikáni, máme pokoj, když demokraté, Amerika nás neustále peskuje?
Je pravděpodobné, že když teď odpadne Washington, bude se do Maďarska o to víc vměšovat Brusel – a Praha. Jako vedlejší účastník řízení jsme se Komisi přihlásili jako první unijní stát. České ministerstvo zahraničí dodává, že po nás se přidá, nebo i kdyby se nepřidalo, vážně o tom uvažuje dalších dvanáct evropských vlád.
Přestože Praha s Budapeští měly v posledních třech letech vážné neshody kvůli jinému pohledu na příčiny rusko-ukrajinské války a na její řešení, takový radikální krok jako včera dosud nedělala. V české vládě jsou strany a jedinci – v tomto případě TOP 09, STAN a dříve Piráti, z ODS například předseda Senátu Miloš Vystrčil, kteří kritiku Maďarska, po Ficově vítězství i Slovenska, považují za náplň, nebo aspoň částečnou kompenzaci skutečné politiky. Nicméně špičkoví politici ODS takové výpady svých partnerů dosud tlumili. To už neplatí. Není téměř možné, aby ministr zahraničí Jan Lipavský takto postupoval bez vědomí Petra Fialy.
Lipavský bude s vysokou pravděpodobností za TOP 09 vnesen na kandidátku Spolu do sněmovních voleb. Včerejšek je dalším znamením v řadě, že kampaň bude z nemalé části vedena na vymezování se vůči skutečným nebo jen domnělým pomahačům Vladimira Putina ve střední Evropě. Ještě víc než Orbánovi bude během naší kampaně zvonit v uších Robertu Ficovi.
Stratégové koalice Spolu, jestli je možné takové označení v jejich případě použít, prý mají změřeno, že se jim kritika „autoritářů“ na Dunaji vyplatí. Je to odvážný až zoufalý předpoklad.