Světová nadvláda dolaru v ohrožení. Podkopávají ji sankce, řekla ministryně Yellenová

GLOBÁLNÍ MĚNA

Světová nadvláda dolaru v ohrožení. Podkopávají ji sankce, řekla ministryně Yellenová
Dolar se světovou měnou oficiálně stal v roce 1944. Obzvláště po začátku války na Ukrajině se ale mluví o vytvoření měny, která by nadvládu dolaru mohla prolomit. Foto: Shutterstock
1
Ekonomika
Sdílet:

Ekonomické sankce, které USA uvalily na Rusko a další země by mohly v budoucnu podkopat hegemonii dolaru, uvedla v rozhovoru pro CNN americká ministryně financí Janet Yellenová. Podle ní v současnosti není snadné najít k dolaru alternativu se stejnými vlastnostmi, i tak se ale Čína, Rusko a Írán snaží najít alternativu.

Finanční sankce jsou nesmírně důležitým a účinným nástrojem, uvedla Yellenová. „Když použijeme finanční sankce, které jsou spojeny s rolí dolaru, existuje riziko, že by to časem mohlo podkopat hegemonii dolaru,“ uvedla také. Dolar se podle ní používá jako globální měna převážně z toho důvodu, že pro ostatní země není snadné najít mu alternativu se stejnými vlastnostmi.

„Máme velmi hluboké kapitálové trhy a právní stát, které jsou nezbytné pro měnu, která se bude používat globálně pro transakce, a neviděli jsme žádnou jinou zemi, která by měla tuto základní infrastrukturu a institucionální infrastrukturu, jež by umožnila, aby její měna takto sloužila světu,“ uvedla Yellenová.

Yellenová rozhovor CNN poskytla několik dní poté, co americká ministerstva zahraničí a financí uvalila finanční sankce na zhruba 120 cílů, které by mohly „přitlačit“ na Rusko kvůli jeho počínání na Ukrajině. Mezi nimi jsou čínské a turecké firmy nebo firmy ze Spojených arabských emirátů. Experti po uvalení sankcí uváděli, že by sankce vůči firmám z Turecka a Spojených arabských emirátů mohly mít negativní dopad, protože země jsou spojenci USA. Čína pak vydala prohlášení, v němž označila akci USA za „nezákonný“ krok.

Dolar se světovou měnou oficiálně stal v roce 1944. Obzvláště po začátku války na Ukrajině se ale mluví o vytvoření měny, která by nadvládu dolaru mohla prolomit. Minulý měsíc Indie podepsala dohodu s až 18 zeměmi o obchodování v indických rupiích. Používání dolaru zcela opustil i Írán ve svém obchodu s Ruskem a Čínou. Peking se vehementně snaží prosadit jüan jako alternativu k dolaru, ten začalo v mezinárodním obchodu více používat i Rusko. Země uskupení BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika) podle některých informací dokonce zvažují i zavedení vlastní měny.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články