Čím děsí umělá inteligence. Zastavte její vývoj, žádají samotní vynálezci
OTEVŘENÝ DOPIS TISÍCŮ EXPERTŮ
Po letech, kdy jsme si zvykli stěžovat, že Silicon Valley nevymýšlí už nic nového než obměny sociálních sítí a mobilních aplikací na zabíjení času, najednou, zdá se, v Kalifornii kujou něco nového. Tak nového, že to vybudilo tisíce odborníků k napsání otevřeného dopisu vyzývajícího k tomu, aby se vývoj této novinky pozastavil. Řeč je o umělé inteligenci, artificial intelligence (AI).
Pohyb byl pochopitelně spuštěn vypuštěním chatovacích programů, jež tuto technologii, dosud abstraktní a či zasazovanou do kulis sci-fi, zpřístupnilo každému laikovi. Teď si najednou lze praktické působení tohoto výdobytku názorně představit.
Začaly přicházet zprávy z ekonomického světa. Podle jedné studie až 80 procent Američanů pracuje v profesích, u nichž aspoň jednu část jejich činnosti zvládne rychleji umělá inteligence AI. Například u účetních, PR specialistů, tlumočníků, matematiků a dalších celkem 20 procent pracujících to je až polovina jejich práce. Nejméně zasaženi budou kuchaři, mechanici motocyklů a obsluha zařízení pro těžbu ropy a plynu.
Zasažena pochopitelně budou média. Ale nejen tak, že AI bude psát články (to už se děje a s odpudivými výsledky). Vydavatelé dosud vedli nerovný boj s vyhledávači a sociálními sítěmi. Jednu jeho potyčku jsme pocítili u nás, když Google v reakci na novelu autorského zákona přestal uvádět krátké úryvky z mediálních článků ve výsledcích hledání. Pohroma, která teď přichází, je však kvalitativně jiná. AI asistent, který je teď součástí internetového prohlížeče Bing od Microsoftu, vám to, co potřebujete najít, sám řekne – s použitím článků, které zkonspektoval. O výsledky vyhledávání, jež by vás odkázaly na nějaké publikace, v mnoha případech pak už nebudete stát.
Organizace německých vydavatelů už před tímto nebezpečím varovaly a vyzvaly Google a Microsoft k jednáním o sdílení zisků. A už začaly soudní procesy. Počátkem února zažalovala fotobanka Getty Images firmu Stability AI, jež provozuje populární nástroj na vytváření obrazů Stable Diffusion. Obvinila ji, že si stáhla dvanáct milionů obrazů z jeho databanky včetně popisků a metadat a využívá je jako surovinu, kterou dává k dispozici svým uživatelům. A konečně tu máme Itálii, jejíž agentura na ochranu osobních údajů ChatGPT prostě zakázala.
Celý text Martina Weisse si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo od středečních 18.00 v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.