Polemika: Michael Žantovský jako by nevnímal kontext
POLEMIKA
V hlavním prostoru webu Echo24 jsme narazili na článek M. Žantovského, který se vymezuje proti novému kurzu americké diplomacie v oblasti svobody projevu. Na kanálech naší Společnosti pro obranu svobody projevu (SOSP) jsme v poslední době opakovaně oceňovali, že americké ambasády a speciálně Velvyslanectví USA v Praze přestalo být hlásnou troubou cenzury a svými příspěvky na sociálních sítích se jasně přihlásilo k podpoře svobody projevu a proti cenzuře, která v EU stále probíhá pod záminkou "boje s dezinformacemi" a často politicky zneužívaného "factcheckingu".
Ne tak Michael Žantovský. Ten - jako by nevnímal kontext - vidí tuto jejich aktivitu spíše kriticky. Přitom nevíme o tom, že by se v minulých letech podobně vymezil proti americké diplomacii za prezidentů Obamy a Bidena, když byla podle doložených zdrojů Twitter Files zneužívána k omezování svobody projevu a v zahraničí k zasahování do vnitřní politiky zemí včetně ČR.
To, že byl zaujatý (biased) "factchecking" stranících nevládek zneužíván k cenzuře, přiznal v lednu i šéf Facebooku Mark Zuckerberg a proto přestal jeho služby v USA využívat. Ostatně rizika externího „factcheckingu“ jsou známá už léta. Na našem webu je máme přehledně už pátým rokem v článku Mariana Kechlibara.
Úplně by stačilo, kdyby Žantovský napsal, že překlad formulace „musíme rozbít systém ověřování faktů“ je nešťastný, a kdyby k tomu přidal větu, kterou má až v závěru: "Naší nejlepší obranou proti fake news a dezinformacím nejsou hráze úřadů pro ověřování faktů jako zdrojů “pravdivých”, “kompetentních” a “nezpochybnitelných” informací, ale výchova ke kritickému myšlení, která nám každému dává nástroje k systematickému zkoumání, zpochybňování a novému objevování reality."