Demonstrace za klima po celém světě. Aktivisté chtějí konec fosilních paliv
KLIMAAKTIVISTÉ
V pátek se konají po celém světě klimatické demonstrace. 13. globální klimatickou stávku pořádá studentské hnutí Fridays for Future (Pátky za budoucnost). Po Německu se chystají stovky akcí, po celém světě dokonce tisíce. Velká demonstrace se očekává například v Berlíně. Demonstrace si dávají za cíl požadavek za ukončení spalování fosilních paliv v situaci, kdy se svět potýká s přírodními katastrofami vyvolanými změnou klimatu a rekordně vysokými teplotami.
Klimatickou stávku zorganizovali například aktivisté v centru Vídně. Záběry z demonstrací zveřejňují i aktivisté z Ugandy, Bangladéše či Filipín. Agentura AP napsala, že během dnešního protestu na Filipínách si aktivisté lehli před budovu ministerstva životního prostředí a přírodních zdrojů.
😱 Soo viele Menschen kommen gerade schon zum Demostart bei Wien-Mitte. Weil sie es satt haben, dass die Regierung uns ungebremst in eine Katastrophe schlittern lässt! Zeigen wir heute, dass wir viele sind und ein Weiter-Wie-Bisher nicht zulassen werden ✊🌏 #Klimastreik pic.twitter.com/Sf0pb3KDXc
— Fridays For Future Wien (@ViennaForFuture) September 15, 2023
Aktivisté se hlásí i z Arktidy. Asi 40 členů výpravy zabývající se výzkumem klimatu, kteří jsou na expedici v Arktidě, na sociální síti X zveřejnilo svoji skupinovou fotografii, na které oblečení v červených kombinézách drží panel s nápisem „We deliver the facts. It´s time to act“. (My dodáváme fakta. Je načase jednat). DPA píše, vědci z bremerhavenského Institutu Alfreda Wegenera (AWI) snímek pořídili kvůli těžko odhadnutelnému počasí už před několika dny. „Musíme skončit s fosilními palivy,“ vyzvali k ukončení využívání ropy, uhlí a zemního plynu.
We have launched the #GlobalClimatestrike at the North Pole, where colleagues from the #Polarstern #ArcWatch expedition from @AWI_Media & other institutes are documenting the impact of #climatechange. We must #EndFossilFuels urgently!@GretaThunberg @sciforfuture📷@EstherHorvath3 pic.twitter.com/rXMqC3whpw
— AWIs4Future (@AWIs4Future) September 15, 2023
Demonstrace se chystají i po celém Německu. Letos průvod v Berlíně aktivisté naplánovali na 12. hodinu, kdy mají odstartovat a projít vládní čtvrtí. Několik menších demonstrací již zablokovalo ulice v Berlíně, píše Bild. Podle deníku se němečtí aktivisté ale chystají na delší protesty, které plánují i na další dny. Chystají například další pouliční blokády a nátlakové kampaně.
End the Era of Fossil Fuels!
— Fridays For Future – Bangladesh (@FFF_Bangladesh) September 15, 2023
Global Climate Strike, Dhaka, Bangladesh! @GretaThunberg @Fridays4future #EndFossilFuels #ClimateStrike pic.twitter.com/QUrI1fQEpD
Podle odhadů hnutí se posledního klimatického dne 3. března jen v Německu zúčastnilo více než 220 000 lidí, píše deník Bild. V Berlíně se tehdy zúčastnilo zhruba 20 000 aktivistů, což je výrazně méně v porovnání z minulých let. V roce 2019 se v Berlíně zúčastnilo kolem 100 000 lidí.
#twiff, 11, Fridays for future Germany, Germany, Berlin, Bundestag, 2023-09-15#Fridaysforfuture vigil for #ParisAgreement @twiff look there is @OmasForFuture @Oxfam_DE @Umweltgewerksc1 @koreaverband all preparing for the global strike #EndFossilFuels today at Brandenburger Tor pic.twitter.com/Z2TBuOh38g
— Barbara Fischer (@fischerdata) September 15, 2023
Čeští studenti z hnutí Fridays For Future před ministerstvem životního prostředí (MŽP) v Praze stávkovali za klima, protestovali proti prodloužení těžby uhlí v Česku v hnědouhelném lomu Bílina na Teplicku. Krátkým představením s názvem Žít, či těžit? vyzvali ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL), aby kladné stanovisko k další těžbě změnil a MŽP se postavilo za konec uhlí v České republice do roku 2033.
#GlobalClimateStrike has started in Uganda.
— Fridays For Future Uganda (@Fridays4FutureU) September 15, 2023
Say no to #FossilFuels.
Demand for #ClimateJustice #fridaysforfuture pic.twitter.com/qZQUAdKlwS
OSN minulý týden varovala, že současné tempo snižování emisí skleníkových plynů nestačí na to, aby se podařilo dodržet cíl omezit globální oteplování na úrovni 1,5 stupně Celsia do konce století. Planeta Země v posledních měsících zažívá rekordně vysoké teploty. Červenec byl nejteplejší od začátku měření a severní polokoule zažívá léto s doposud nejvyššími teplotami. Vědci se domnívají, že k desítkám přírodních katastrof, které nedávno postihly různé části světa, přispěly globální změny klimatu způsobené člověkem, uvádí AP. V této souvislosti zmiňuje třeba hurikán Idalia, který napáchal škody na jihovýchodě Spojených států, nebo přívalové záplavy v Dillí v Indii.