„Slováci jsou rusofilnější. Většina si přeje ukončit vojenskou pomoc Ukrajině“
SLOVENSKO PŘED VOLBAMI
O tom, jak v týdnech těsně před slovenskými parlamentními volbami vnímat slovenskou politiku a její mimořádně vybičovanou kampaň, a o tom, jak se to vše proplétá s politikou maďarskou, v Salonu Echa diskutují hungarista a historik Evžen Gál, novinář, právník a spisovatel Tomáš Němeček a historik, slovakista a náměstek generálního ředitele Národního muzea Michal Stehlík.
Celý záznam salonu v audio i videoverzi najdete ZDE.
V poslední době jsme v českých médiích mohli číst titulky, že Slováci se významně přichylují k Rusku a že vzrůstá počet těch, kteří by chtěli vystoupit z NATO. Co je na tom pravdy?
Němeček: Průzkumy na toto téma jsou poměrně robustní a dost jednoznačné. Třeba podle jednoho z přelomu července a srpna si většina Slováků přeje, aby nová vláda ukončila vojenskou pomoc Ukrajině. Nemají nic proti humanitární pomoci, to opakuje i favorit nadcházejících voleb, dlouholetý premiér Robert Fico, ale to, že by nová vláda neměla napadané zemi dál vojensky pomáhat, si myslí padesát jedna procent Slováků. Z toho 37,3 % říká, že by vojensky pomáhat neměla určitě, zatímco těch, kteří by ve vojenské pomoci určitě pokračovali, je jenom 23 %. Nejde přitom o ojedinělý průzkum, který by vychyloval jiná čísla, tato spíše trvají. Ostatně o tom, že by vojenská pomoc Ukrajině měla skončit, jsou přesvědčeni i někteří významní slovenští intelektuálové, kteří se řadí mezi konzervativce. Čili je to vážné.
Stehlík: Téma, které jsme načali, není na Slovensku nové, jen konečně začíná být vidět – což je vlastně špatná zpráva. Slováci jsou dlouhodobě rusofilnější než Češi a Robert Fico je schopen toho využívat, protože je to typ machiavellistického muže moci, který využije čehokoli, čeho k posílení moci využít lze. On si nevymýšlí agendu sám, nýbrž využívá toho, co je na Slovensku latentně přítomno neustále. V tomto případě nejde ani tak o náklonnost k Rusku, jako spíš o názor, že zlý, zdegenerovaný a liberální Západ je horší než despotické Rusko.
Gál: Protože sleduji především Maďarsko, mohu říct, že jsou očividné paralely mezi slovenskou a maďarskou politikou. To, co teď vidí slovenská veřejnost, sleduje ta maďarská už dlouho. Nejen z výzkumů veřejného mínění, ale i z chování Maďarů na sociální sítích je zřejmé, že podpora maďarské veřejnosti vůči Rusku je vysoká. Proto taky je znát silná podpora Fica z maďarské strany.
Němeček: Pokud jde o interpretaci nálad slovenského obyvatelstva, zdá se mi podnětný rozhovor s knězem Andrejem Ziolkovským, intelektuálem, který jednak přednáší na teologické fakultě a jednak slouží na Spiši v malé obci a který o náladách ve svém okolí říká, že postoj nepomáhat vojensky napadané zemi se mu zdá odpovídat zavedené slovenské mentalitě: „Jako národ jsme nikdy neměli ochotu stát v první linii, šlo o pud sebezáchovy zůstat v závětří, do ničeho se nemíchat a čekat, než to přehřmí. Pak se přizpůsobíme a bude klid.“ Takže slovenský postoj nutně nemusejí být sympatie k Rusku, může to znamenat úsilí nezaplést se do konfliktu.
Celý Salon si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo od středečních 18.00 v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.