Ve vedení ODS jsou Decroix, Kupka, Baxa a Vondra. Skopeček stáhl kandidaturu
KONGRES ODS
Delegáti kongresu zvolili do vedení ODS dosavadní místopředsedy Martina Baxu, Martina Kupku a Alexandra Vondru. Do nejužšího vedení se dostala i poslankyně Eva Decroix. Už dříve delegáti znovu zvolili předsedou strany Petra Fialu a prvním místopředsedou Zbyňka Stanjuru. Neměli protikandidáta.
Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček se nakonec rozhodl nekandidovat. Delegátům řekl, že se chce soustředit především na podzimní krajské volby. Do nich jde jako lídr středočeské kandidátky. Před kongresem sám o nominace aktivně nežádal a nevedl kampaň. Nakonec však jednu nominaci získal. Již na začátku kongresu se však proslýchalo, že o funkci usilovat nebude. Nejvíce nominací, deset, získal Baxa. Osm pak Kupka, po sedmi Decroix a Vondra.
V době volby místopředsedů bylo v sále 528 delegátů. Baxu volilo 374 z nich, Decroix 311, Kupku 457 a Vondru 448.
Kupka před volbou zmínil plány a výsledky ministerstva dopravy, které vede. Obdobně se podle něj činí i další ministři. Otázku, proč to ODS nepřináší preference, je podle něj třeba obrátit v příležitost v nadcházejících volbách ukázat, co vše občanští demokraté pro obyvatele země udělali.
První místopředsedkyně poslaneckého klubu Decroix o sobě v kandidátské řeči hovořila v třetí osobě jako o Evě matce, kamarádce, právničce, podnikatelce. Na pódium se přišla reprezentantka liberálnější části ODS v kšiltovce s nápisem „budeme odvážní“ a roztrhané džínové bundě. „Stát není firma, stát je hodnota. Se státem se nekšeftuje,“ uvedla s odkazy na opoziční ANO. Poslankyně, která se ve sněmovně profiluje především tématem bezpečnosti či rodinného práva, ve svém projevu akcentovala, že se strana musí stát důvěryhodnou především pro mlčící většinu. Většinu pracujících, rodičů a a lidí, kteří chtějí o svém životě rozhodovat sami. Svůj projev uzavřela nakonec tím, co dlouhodobě odmítá, tedy akcentem na své ženství. „Chci přinést pohled ženy a věřím, že takový pohled by ODS slušel,“ uzavřela svůj projev.
Pro větší roli ODS ve zbývajícím času působení pětikoaliční vlády se v kandidátském projevu před volbou řadových místopředsedů ODS vyjádřil ministr kultury Baxa. „Obětovali jsme se za orchestr, snažili se, aby projev zněl harmonicky. V druhém dějství musíme hrát první housle,“ uvedl k fungování v kabinetu s KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Pirátů. ODS podle něj zjevně tvoří jádro středopravicové vlády a je hlavní státotvornou stranou v tom smyslu, že dokáže povýšit zájmy země nad své. „Přátelsky, ale drsně, Vítku, my občasné okopávání kotníků sem tam sneseme, ale ty sám víš, že jsou to maximálně kotníky,“ uvedl na adresu předsedy Starostů Víta Rakušana. Ten v kampani kritizoval styl komunikace výsledků vlády.
„Chceme minimálně obhájit, ještě lépe posílit naše zastoupení ve vládě,“ uvedl Baxa k očekáváním pro sněmovní volby, které Česko čekají v příštím roce. Mladých podle něj je tolik, že je ODS musí v kampani zaujmout podobně, jako to dokázal před více než rokem prezident Petr Pavel.
Jako poslední vystoupil europoslanec Alexandr Vondra. Ten si vysloužil hlasitý úvodní potlesk, když se 'přeřekl' a začal mluvit o blížících se prezidentských volbách místo evropských. Dále se však jeho projev, který delegáti několikrát ocenili potleskem, vedl v pokorném tónu s varováním, aby ODS nesnažila být nositelem jedné pravdy.
„Žádnou revoluci nečekejte, je mi třiašedesát. Starého psa novým kouskům nenaučíš,“ řekl Vondra. Jeden politický oponent jej před časem přirovnal ke spícímu bernardýnovi. Jako urážku to ale nebere. „Velký silný pes, který má rád dobré jídlo. Probere se, když jde do boje,“ řekl. Podobně jako ostatní uchazeči o místo v nejužším vedení strany mluvil o potřebě omladit bázi ODS. „Hledám s týmem odvahu jak oslovovat i ty, kteří nám dnes už nerozumí. Inspirujme se ve světě, i u konkurence. Mluvme k lidem jejich jazykem. Nikdy bych nečekal, že skončím na Instagramu či Tiktoku. I když jsem mladý a pohledný. Šaškování na sítích ale nestačí. Musíme mít ideové ukotvení. Nepomůže, když budeme mladé lidi obviňovat z lenosti a blbosti. Nepomůže, když půlku národa onálepkujeme za dezoláty,“ konstatoval Vondra.