Kaliňák: V Banské Bystrici se stalo několik zázraků. Premiér Fico je ve stabilizovaném, ale stále vážném stavu

SLOVENSKÝ PREMIÉR

Kaliňák: V Banské Bystrici se stalo několik zázraků. Premiér Fico je ve stabilizovaném, ale stále vážném stavuAKTUALIZOVÁNO
Slovenský premiér Robert Fico je ve stabilizovaném, ale stále vážném stavu. Foto: Michal Čížek
2
Svět
Echo24
Sdílet:

Slovenský premiér Robert Fico, kterého ve středu postřelil atentátník, je ve stabilizovaném, ale stále vážném stavu. Uvedla to při vyjádření pro média ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková. Páteční operace podle ní přispěla ke zlepšení zdravotního stavu předsedy vlády. Vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák uvedl, že pozitivní prognóza Ficova zdravotního stavu je blízko, ale jeho převoz do Bratislavy zatím možný není. Premiér je při vědomí. Kaliňák také řekl, že má od premiéra souhlas, aby nyní vedl vládu.

"Událo se několik zázraků, neumím najít slova díků lékařům za to, že se blížíme k pozitivní prognóze," uvedl ministr obrany a Ficův dlouholetý spojenec Kaliňák s tím, že stále není vyhráno. Dodal, že v nejbližších dnech není nutné přemýšlet o převozu Fica z nemocnice v Banské Bystrici do Bratislavy.

rozhovoru pro televizi TA3 Kaliňák řekl, že Fica zasáhly čtyři střely, z toho dvě způsobily lehká zranění, jedna střela středně těžké a jedna velmi vážné. "Jeho zranění jsou extrémně bolestivá, ale já neznám mnoho tak silných lidí jako je on, takže pokud někdo dokáže toto zvládnout, je to on," řekl ministr obrany. Předsedovi vlády měla pomoci i nadstandardní fyzická kondice.

"Aktuálně se však už dostáváme do fáze, kdy tělo vyčerpalo zásoby svých obranných mechanismů, proto je velmi důležité, aby lékaři měli léčbu správně nastavenou a aby se jim podařilo zvládnout všechny komplikace, které jsou nevyhnutelné," dodal Kaliňák.

Kaliňák dnes s premiérem mluvil i osobně, ale jen krátce a byla to osobní diskuse, takže detaily nechtěl zveřejňovat. "Dali jsme si několik instrukcí směrem k tomu, jakým způsobem má postupovat vláda, jakým způsobem má postupovat další fungování ve státě, jakým způsobem se cítí. Samozřejmě, že hlavní část rozhovoru je o zdravotním stavu," řekl v rozhovoru pro TA3.

Poděkoval také České republice a dalším zemím za nabídku lékařské pomoci pro Fica. Zároveň uvedl, že má "absolutní důvěru" v tým slovenských lékařů, který postřeleného premiéra v Banské Bystrici operoval.

Fico byl do Banské Bystrice letecky transportován ve středu odpoledne poté, co byl postřelen v nedaleké Handlové při výjezdním zasedání vlády. Bezpečnostní složky na místě okamžitě zadržely podezřelého, kterým je podle médií 71letý Juraj Cintula z města Levice. Toho v sobotu vzal soud do vazby.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články