Německo by vydalo Netanjahua. Izrael žádal svět, aby zatykač neuplatňoval
ZATYKAČ NA NETANJAHUA
Německo by se podřídilo zatykači, který chystá Mezinárodní trestní soud (ICC) na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Potvrdil to ve středu na spolkové tiskové konferenci mluvčí vlády Steffen Hebestreit. "Samozřejmě, že dodržujeme zákony," odpověděl Hebestreit na otázku, zda se Německo podřídí rozhodnutí ICC. Německo je "zásadně" zastáncem Mezinárodního trestního soudu a zůstane jím i nadále. Na dotaz ohledně požadavku izraelské vlády, aby vlády "civilizovaného světa" nyní prohlásily, že případný zatykač nebudou za žádných okolností uplatňovat, se vládní mluvčí otázce vyhnul, informoval server Welt.
Hlavní žalobce v Haagu Karim Khan již dříve požádal o vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a jeho ministra obrany Joava Galanta. Obviňuje je z úmyslného vyvolání útoků na civilní obyvatelstvo v pásmu Gazy a z používání hladu jako válečné zbraně. Khan rovněž požádal o vydání zatykače na tři vůdce Hamásu za teroristický útok na Izrael, který vyvolal válku v Gaze.
Na rozdíl od USA, Ruska nebo Izraele je Německo signatářem Mezinárodního trestního soudu a vždy tyto mezinárodní organizace a soudy podporovalo. Ve vládních kruzích se proto považuje za velmi obtížné nevykonat případný zatykač na Netanjahua, pokud by po rozhodnutí ICC ve prospěch hlavního žalobce odcestoval do Německa. Na druhou stranu je zatčení hlavy izraelské vlády považováno za mimořádně citlivé vzhledem k odpovědnosti Německa za holocaust.
Německá vláda v úterý vyzvala k opatrnosti při odsuzování Izraele. "Obvinění vznesená hlavním prokurátorem jsou vážná a musí být podložena," uvedl mluvčí vlády. Německá vláda "předpokládá, že bude vzata v úvahu skutečnost, že Izrael je demokratický právní stát se silným a nezávislým soudnictvím," dodal. Izrael má právo bránit se "proti vražedným útokům" Hamásu v souladu s mezinárodním právem.
Izraelské ministerstvo spravedlnosti nadále nevidí žádný důvod pro podání žádosti o vydání zatykače na Netanjahua a Galanta. Generální prokurátor Gali Baharav-Miara a státní zástupce Amit Aisman ve středečním prohlášení odmítli obvinění ICC jako nepodložená. Izraelská justice sama důkladně prošetřuje všechna věrohodná obvinění z porušování zákonů ze strany představitelů izraelského státu a vymáhá dodržování zákonů. ICC není oprávněn tuto záležitost vyšetřovat.
Pokud jde o Norsko, Irsko a Španělsko, které oznámily, že uznají Palestinu jako stát, mluvčí vlády Hebestreit ve středu vysvětlil, že německá vláda takový krok nadále odmítá. Cílem je vyjednané dvoustátní řešení mezi Izraelem a Palestinci, "na jehož konci je uznání, že existuje samostatný palestinský stát", řekl Hebestreit. Takové dvoustátní řešení je však v současné době daleko od realizace.
Nicméně dvoustátní řešení vyjednané a přijaté všemi stranami, v němž Izrael a Palestinci žijí v míru vedle sebe, je "jediným řešením tohoto konfliktu, jakkoli může být zdlouhavý", dodal Hebestreit. "To bude vyžadovat mnoho diplomatických dovedností a pravděpodobně také mnoho času." Na pozadí uznání palestinského státu ostatními evropskými zeměmi dodal: "Nyní neexistuje žádná zkratka."