VIDEO: Polští farmáři s traktory vyjeli do ulic. Protestují proti Green Dealu a potravinám z Ukrajiny
DEMONSTRACE V POLSKU
Polští farmáři a zemědělci se vydali protestovat po celé zemi proti dodávkám ukrajinských potravin, Green Dealu a zelené politice EU, která poškozuje jejich podnikání. Zemědělci se dožadují obnovení obchodních omezení pro Ukrajinu a úpravu Green Dealu, jenž ovlivňuje jejich zemědělství, píše server Euractiv.
Polští farmáři vyrazili s traktory do ulic po celé zemi. Protestují proti zelené politice EU a chtějí zastavit neomezený přísun konkurenčních potravin z Ukrajiny. Náměstek ministra zemědělství Stefan Krajewski se domnívá, že protesty jsou namířené především proti Bruselu, nikoliv proti Varšavě.
Farmers in Gdynia, northern Poland, are protesting for regulatory changes and protection against cheaper imports pic.twitter.com/Zb4qkXOo5U
— Reuters (@Reuters) January 24, 2024
Farmáři se dožadují obnovy obchodních omezení s Ukrajinou, což by mělo zabránit "zaplavení" polského trhu ukrajinskou produkcí. "Tyto protesty, které nejsou namířené proti polské vládě, chápeme jako nesouhlas s omezeními, které Brusel uvalil na zemědělce," prohlásil Krajewski.
Podle náměstka by Polsko mělo přehodnotit zemědělskou politiku a ulehčit tamním farmářům, kteří čelí velkému tlaku. "Protesty mají minimálně roční zpoždění," dodal. S požadavky zemědělců souhlasí také další náměstek ministra Michał Kołodziejczak. "Politika EU se dostala do slepé uličky," prohlásil Kołodziejczak podle serveru Euractiv.
Polish farmers hold large-scale protest action with blocking of major roads
— NEXTA (@nexta_tv) January 24, 2024
Agrarians demand to limit the inflow of agricultural products from #Ukraine to European markets and oppose the #EU's agricultural policy, including the withdrawal from the EU "Green Deal". pic.twitter.com/R1hPhSYWU1
Náměstek se domnívá, že je to hlavně varování pro Brusel a dodal, že "hněv v Evropě" může být ještě větší.
Šéf Svazu polských ovocnářů Mirosław Maliszewski kritizoval především vyloučení některých přípravků na ochranu rostlin. "To zpochybňuje rentabilitu a konkurenceschopnost produkce ovoce," uvedl Maliszewski. Snížení používání ochranných přípravků a hnojiv vede k vyšším výrobním nákladům a cenám.
Farmáři a zemědělci protestují po celé Evropě. V poslední době s traktory vyjeli do ulic také sedláci v Nizozemsku, Rumunsku, Německu nebo naposledy ve Francii. Sužují je mimo jiné ceny pohonných hmot, ukrajinská konkurence a evropská omezení.