Fico opět volal ukrajinskému premiérovi kvůli ropě. Navrhuje technické řešení, zapojit by se muselo i Česko
RUSKÁ ROPA
Slovenský premiér Robert Fico v pátek opět telefonicky hovořil s jeho ukrajinským protějškem Denysem Šmyhalem, aby probral otázku zastavených dodávek ruské ropy od Lukoilu, která má tranzitovat přes Ukrajinu. Fico "navrhl technické řešení", do kterého by se muselo zapojit několik zemí včetně Česka. Otázka dovozu stále visí ve vzduchu, jelikož náhradní zdroje by byly pravděpodobně dražší a technologicky náročnější. O situaci informuje slovenský web Pravda s odkazem na tiskový a informační odbor Úřadu vlády (ÚV).
Obnova tranzitu části ruské ropy je podle úřadu vlády pro rafinérii Slovnaft mimořádně důležitá, protože náhradní zdroje ropy jsou dražší a nemusí technologicky vyhovovat. Z toho důvodu slovenský premiér Robert Fico opakovaně telefonoval ukrajinskému premiérovi Šmyhalovi, se kterým hovořil už před týdnem. "Fico navrhl ukrajinskému protějšku technické řešení, na kterém by muselo participovat více států včetně Slovenska," uvedl v prohlášení úřad vlády v Bratislavě. Neupřesnil ale, o jaké řešení jde.
Slovenský Úřad vlády připomněl, že k zastavení dovozu části ruské ropy došlo po rozhodnutí ukrajinského prezidenta ze dne 24. června 2024. Ruská společnost Lukoil, která dodávala ropu i Slovnaftu, byla přidána na sankční seznam. Další jednání budou podle úřadu vlády probíhat v nejbližších dnech.
Slovensko není jedinou zemí, které se zastavení dodávek ropy z Ruska nelíbí. Podle agentury MTI šéf kanceláře maďarského premiéra Gergely Gulyás uvedl "že Ukrajina zastavením tranzitu ropy od ruské společnosti Lukoil ropovodem Družba vydírá Maďarsko a Slovensko" což nedává smysl, protože ve válce mezi Ukrajinou a Ruskem prosazují příměří. "Pokud se situace nevyřeší, bude nedostatek pohonných hmot," varoval Gulyás. Dodal, že zatím sice není vzhledem k vysokým zásobám důvod k panice, situaci je však podle něj zapotřebí do září vyřešit. Současně maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó tento týden uvedl, že do Maďarska se ropa může dostávat pouze z Ruska a pouze přes území Ukrajiny. Alternativní řešení podle něj kvůli chybějící infrastruktuře neexistuje.
Podle poradce ukrajinského prezidenta Mychajla Podoljaka rozhodnutí Ukrajiny zastavit tranzit ropy z ruského koncernu Lukoil do Maďarska a na Slovensko je v souladu se sankcemi Kyjeva vůči společnosti a nemá nic společného s vydíráním. Řekl to dnes agentuře Reuters. Současně ale dodal, že „Maďarsko a Slovensko rozhodně nezastávají pozici skutečných mírotvůrců a nepožadují mír a spravedlnost, ale pouze ústupky Rusku.“
Rafinerie společnosti MOL na Slovensku a v Maďarsku jsou na dodávkách ropy od Lukoilu zcela závislé. Ropovod Družba začíná v Rusku na východním břehu řeky Volhy a v Bělorusku se dělí do dvou větví - severní vede do Polska a do Německa, jižní přes Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do České republiky. Touto cestou vyvážejí ropu i další ruské firmy, kterým Ukrajina tranzit suroviny umožňuje. Dodávky ropy do České republiky podle pondělního sdělení provozovatele ropovodů Mero pokračují normálně.