Sjednocení nabíječek jako symbol stagnace
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
REKORDNÍ TEPLOTY
Loňský rok byl v České republice nejteplejší od roku 1961, kdy meteorologové začali průměrné roční teploty v zemi počítat. Průměrná teplota dosáhla 10,3 stupně ...
Volejte hosana a radujte se. Od soboty platí nařízení moudré EU sjednocující nové nabíječky na celém kontinentě. Již žádné trapné ptaní se kamarádů, jestli mají Apple, či Android, když si zapomenete drát ke svému mobilu. Nyní se ze zákona budou muset všichni vytasit s konektorem USB-C. Nabíječkové utrpení konečně skončilo. A ještě ke všemu jde o ekologické rozhodnutí, jelikož to usnadní recyklaci. Evropská unie prokázala svou relevanci.
Tedy tak to prezentují zastánci této epochální změny. A ano, bude příjemné nezabývat se otázkou, zda jsem sehnal nabíječku se správným konektorem. Možná 30 různých konektorů, které kolovaly po Evropě před rokem 2009, je přece jenom vysoký počet. Částečně se jistě jednalo o pokus výrobců střelit zákazníkům další příslušenství a pojistit si tím, že neutečou ke konkurenci.
Zároveň se jedná o projev zdravé soutěže a inovací. Není neobvyklé, že s novou technologií se objeví několik způsobů, jak ji uvést do provozu. Známé jsou například války mezi videokazetami VHS a Betamax a později mezi disky Blu-ray a HD DVD. Časem se ukážou výhody jednoho způsobu nad jinými, ty horší umřou, lepší se prosadí.
Podobná regulace, jak ji nařídila EU, má tendenci zabetonovat nynější stav. Firmy nebudou sypat peníze do drahého výzkumu na zlepšení svých produktů, když vědí, že regulace všem zajišťuje stejné podmínky. Velké společnosti naopak podobná nařízení vítají. Stěžují totiž nástupní prostor dravým nováčkům, kteří by mohli přijít s nějakou revoluční technologií, jež naruší rovnováhu na trhu a donutí je nedejbože se třeba snažit.
Naštěstí pro EU za Atlantikem jsou stále Spojené státy, kde na podobná nařízení tradičně hledí nedůvěřivě. Pravý Američan nabije svou brokovnici a prohlásí, že mu jeho Apple nabíječku vyrvete jen z jeho mrtvých chladných rukou. Takže je celkem velká pravděpodobnost, že až se objeví supernabíječka schopná naplnit baterku mobilu na 100 % za tři sekundy, bude vynalezena nejspíše v USA. Budoucnost, v níž Evropané v nabíjení zaostávají za Američany, je tak celkem pravděpodobná.
Pak je tu pro EU ještě jeden problém, ten reputační. Výhody Evropské unie spočívají hlavně ve společném trhu teoreticky umožňujícím bezbariérový přesun osob, zboží a služeb. To vyžaduje určitou harmonizaci a regulaci. Důraz by měl ale být na odstraňování regulí. Například deregulace letecké dopravy je hlavní důvod, proč si za pár korun můžete doletět v podstatě kamkoli v Evropě.
Dlouhodobě se ale EU prezentuje jako hlavní světový regulátor. Dokonce se tím chlubí, jako v případě umělé inteligence. USA a Čína soutěží v jejím vývoji, eurobyrokraté se plácají po zádech, že jako první na světě vydali komplexní nařízení.
EU se nebojí velkých regulací s cílem přetransformovat ekonomiku, jako je Green Deal, ani těch malých, které člověka akorát štvou, jako jsou neodnímatelná víčka. Někdy nové regulace mají tendenci sabotovat starou deregulaci. Příkladem jsou plány na zákaz poplatků za větší zavazadlo do kabiny, zatím nerealizované. EU nápad obhajuje obranou zákazníků, místo aby jim věřila, že se sami dokážou rozhodnout, jestli si připlatit 30 eur, či si nevzít náhradní spodky. Pokud plán uspěje, důsledkem bude především zdražení letenek.
Takže oslavujme sjednocení nabíječek. Možná bude příjemné neřešit, jestli jsme koupili ten správný konektor. Za důkaz evropského pokroku to ale nelze považovat. Koneckonců stagnace a stání na místě může být leckdy příjemnější než dynamický rozvoj.