„Virus covidu-19 vznikl s největší pravděpodobností v laboratoři,“ stojí v závěrečné zprávě kongresmanů
PŮVOD SARS COVID-19
Republikány vedený podvýbor v americké Sněmovně reprezentantů, který se zabýval dopady pandemie covidu-19, v pondělí zveřejnil svou závěrečnou zprávu shrnující dvouleté vyšetřování. Koronavirus podle více než pětisetstránkového dokumentu „s největší pravděpodobností vznikl v laboratoři v čínském Wu-chanu“.
Zpráva v této souvislosti zmiňuje faktory, jako jsou biologické vlastnosti viru a onemocnění výzkumníků ve wuchanském virologickém institutu na podzim 2019. Zákonodárci zároveň vyjádřili přání, aby jejich zpráva pomohla Kongresu, vládě, ale i soukromému sektoru, připravit se na možné „budoucí pandemie a reagovat na ně“. Informoval o tom server CNN.
Většina amerických zpravodajských služeb dospěla k závěru, že koronavirus nebyl geneticky upraven, ale stále není zcela jasné, jak pandemie vznikla. Analýza amerických zpravodajských služeb zveřejněná v loňském roce uvádí, že je možný buď laboratorní, nebo přírodní původ. Americké ministerstvo energetiky loni vyhodnotilo, že má „nízkou důvěru“ v teorii úniku koronaviru z laboratoře. Žádná americká federální agentura se nedomnívá, že virus, který způsobuje covid-19, byl vytvořen jako biologická zbraň.
Ve zprávě podvýboru se uvádí, že kdyby existovaly důkazy o přirozeném původu viru, už by se objevily. Vědci zatím nenašli zvíře nakažené předkem viru, který vyvolal pandemii, ale takové pátrání není snadné. Trvalo například více než deset let, než se podařilo určit původ prvního ohniska SARS, a původ eboly je stále nejasný. Vědci ale i nadále shromažďují silné, ale ne přímé důkazy, které ukazují na přirozený původ pandemie, nejspíše na trhu s mořskými plody ve Wu-chanu.
Podvýbor v nové zprávě rovněž vytýká Světové zdravotnické organizaci (WHO), že podle něj upřednostnila politické zájmy Komunistické strany Číny před svým posláním pomáhat lidem na celém světě a dokonce jí umožnila kontrolovat vyšetřování původu viru. Expertka WHO Maria Van Kerkhoveová kritizovala Čínu za nedostatek transparentnosti v souvislosti s pandemií.
„Nedostatečné zveřejňování údajů je jednoduše neomluvitelné. Čím déle trvá pochopení původu pandemie, tím těžší je na tuto otázku odpovědět a tím nebezpečnější se svět stává,“ napsala v jednom z loňských úvodníků.
WHO zřídila panel, aby vypracoval návrh ustanovení zaměřených na posílení plánů reakce na možné budoucí pandemie, ale nová zpráva podvýboru Sněmovny reprezentantů vyjadřuje obavy ohledně jeho transparentnosti.
Zpráva je rovněž kritická vůči běžným ochranným opatřením. Dodržování odstupů a povinné nošení roušek podle tvrzení zákonodárců nebylo založeno na průkazných vědeckých poznatcích, uvádí zpráva s tím, že takzvané lockdowny „způsobily nezměrné škody nejen americké ekonomice, ale také duševnímu a fyzickému zdraví Američanů, přičemž obzvláště negativní vliv měly na mladší občany“.
Odborníci naopak uvedli, že ochranná opatření byla někdy založena na výzkumu jiných respiračních virů, protože o koronaviru nebyly dostatečné znalosti, a že pokyny se mohou měnit po získání nových poznatků.
Zpráva naopak oceňuje cestovní omezení zavedená tehdejší vládou prezidenta Donalda Trumpa na začátku pandemie s tím, že pomohla zachránit životy a byla neprávem označována za xenofobní. Administrativu republikánského exprezidenta, který se 20. ledna po čtyřleté pauze vrátí do Bílého domu, podvýbor také chválí za podporu rychlého vývoje vakcíny.