Kvůli zabitým na hranicích půjde k soudu v Praze komunistický plukovník
KOMUNISTICKÝ REŽÍM
Státní zástupkyně obžalovala plukovníka Pohraniční stráže Jana Muzikáře kvůli zraněním a usmrcení několika lidí při snaze o přechod československé hranice v době komunistického režimu. Viní ho ze zneužití pravomoci úřední osoby. Muzikářovi hrozí až desetiletý trest vězení. Uvedla to ve středu Česká televize (ČT) a napsal server iROZHLAS.cz, kterému to sdělil advokát pozůstalých Lubomír Müller.
Obžalobu státní zástupkyně Katarína Kandová podala 2. dubna u Obvodního soudu pro Prahu 1. Policie obžalobu navrhla letos v lednu, žalobkyně návrhu vyhověla po znaleckém zkoumání, zda Muzikářovi jeho zdravotní a psychický stav umožňuje chápat smysl trestního stíhání. Znalkyně překážky pro Muzikářovo stíhání neshledala, vyplývá z posudku, píše iROZHLAS.
Muzikář se narodil v roce 1934. K Pohraniční stráži nastoupil v roce 1955, v letech 1980 až 1989 působil ve funkci náčelníka štábu a prvního zástupce náčelníka Hlavní správy pohraniční stráže a ochrany státních hranic. Při tom „vyžadoval od svých podřízených příslušníků pohraniční stráže bezchybný výkon ochrany státních hranic i za cenu použití těch nejzazších prostředků“, cituje server z policejních dokumentů. Muzikář v roce 1963 získal odznak Za ochranu hranic ČSSR a v roce 1976 vyznamenání Za zásluhy o ochranu státních hranic ČSSR.
Za zločiny na československých hranicích v minulosti policisté z Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu usilovali dostat před soud i další představitele komunistického režimu. Nikdo ale zatím souzen nebyl. Během stíhání zemřeli bývalý generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš a bývalý ministr vnitra a premiér Lubomír Štrougal, další bývalý ministr vnitra Vratislav Vajnar zemřel jako obžalovaný. V případě ideologa strany Jana Fojtíka bylo stíhání zastaveno kvůli demenci, u dalšího ministra vnitra Františka Kincla kvůli duševní chorobě.