Možnosti jsou: zdražovat, nebo zdržovat. Fialova vláda zatím oddálila „osobní“ povolenky
DOPADY KLIMATICKÉHO TAŽENÍ
Ofenziva Evropské unie proti klimatické změně neustává. Došli jsme na práh stavu, kdy i letargičtější občan pohledem do peněženky zjistí, že Green Deal ho něco stojí. Přímé náklady budou způsobeny tím, že od roku 2027 se evropský systém emisních povolenek ETS rozšiřuje o vytápění domácností, tedy v podstatě bude zavedena daň na plyn, a o pohonné hmoty, tedy bude zavedena další daň na benzin a naftu.
V první fázi, ETS 1, musely povolenky kupovat „pouze“ energeticky náročnější obory jako ocelárny, cementárny, uhelné elektrárny či ústřední teplárny. Povolenky na osobní dopravu a vytápění domácností se jmenují ETS 2.
Odhady, o kolik povolenky zdraží benzin, se divoce liší – mezi oficiálními třemi a „dezolátskými“ deseti korunami na litr. Účty za plyn, tady je celkem shoda, by mohly stoupnout o deset procent.
Tentokrát má zdražení přijít už za tři roky, takže lidé si ještě budou pamatovat souvislosti. Také už nebude možné spojovat zdražení s válkou. Bude to moment pravdy – o zeleném směřování Evropské unie, o tom, s čím vším souhlasily vlády Andreje Babiše a Petra Fialy.
Toho, že první prozření o ceně klimatického tažení EU je za dveřmi, jsou si v naší pětikoalici palčivě vědomi. Ale vždycky vidí na obzoru nějaké volby, kvůli nimž jim stojí za to manévrovat.
Celý text si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit zde.