Policie navrhla obžalovat SPD a Okamuru kvůli plakátům s „chirurgy z dovozu“
OKAMUROVO STÍHÁNÍ
Policie navrhla obžalovat SPD a jejího šéfa Tomia Okamuru v kauze plakátů, na kterých byl muž tmavé pleti se zkrvaveným nožem a v zakrvácené košili a nápisem „Nedostatky ve zdravotnictví nevyřeší ‚chirurgové‘ z dovozu“. Policie v plakátech spatřuje podněcování k nenávisti. Okamura dlouhodobě obvinění odmítá, v reakci na návrh policie uvedl, že když za „pravdivý plakát hrozí obžaloba, není to demokracie, ale umlčování opozice“.
Pražská policie navrhla podle serveru Seznam Zprávy obžalovat Tomia Okamuru a také jeho hnutí SPD v případu plakátů z loňské volební kampaně. „Policie skončila vyšetřování a předložila státnímu zástupci spis s návrhem na podání obžaloby,“ potvrdil Seznam Zprávám obvodní státní zástupce pro Prahu 1 Jan Lelek s tím, že o tomto návrhu dozorový žalobce dosud nerozhodl.
Policie viní Okamuru a také SPD z podněcování k nenávisti, za které hrozí až tři roky ve vězení. Kontroverze vyvolal před loňskými krajskými a senátními volbami plakát SPD proti migračnímu paktu EU. Byl na něm muž tmavé pleti se zkrvaveným nožem a v zakrvácené košili společně s textem „Nedostatky ve zdravotnictví nevyřeší ‚chirurgové‘ z dovozu“, v dolní části plakátu pak bylo uvedeno „Stop migračnímu paktu EU“, což byla podle SPD pointa kampaně.
ECHO PORADA: Fiala pod německým diktátem? Kdo stojí za vytýkacím dopisem Ficovi?
Kritici reklamu označili za rasistickou, podle nich jen zbytečně strašila veřejnost. Padla trestní oznámení. Okamura opakovaně odmítl spojování SPD s rasismem či xenofobií, kampaň označil za alegorii. „Za tento pravdivý plakát mi hrozí tři roky vězení,“ řekl lídr opozičního hnutí.
Sám Okamura reagoval na síti X s tím, že „když za pravdivý plakát hrozí obžaloba, není to demokracie, ale umlčování opozice“. „Místo diskuse – cenzura. Tohle už jsme tu měli. Fialova vláda se víc bojí upozornění na problémy masové migrace než problémů samotných. Místo aby chránila občany, chrání vlastní moc,“ napsal Okamura.
Policie nemohla případ uzavřít navzdory tomu, že vyšetřování bylo ukončeno už začátkem července. SPD totiž změnila zmocněnce, který hnutí v trestním řízení jako obviněnou právnickou osobu musí zastupovat. Původní zmocněnkyně na vlastní žádost skončila poté, co ji policie v květnu odvedla na výslech, přestože se z něj údajně předem podle zástupců hnutí kvůli nemoci omluvila. Policie uvedla, že k předvedení dal pokyn státní zástupce.
„Paní zmocněnkyně, která byla tehdy policisty v těžkém zdravotním stavu vyvlečena z bydliště, se potom de facto zhroutila a řekla, že už není schopná a ochotná dál vykonávat tuto funkci,“ řekl řekl začátkem července Novinkám právník SPD Adam Batuna. Okamura už dříve svůj výslech označil za „nástup totality“. Nová zmocněnkyně SPD se pak musela seznámit s výsledky vyšetřování a až poté mohli kriminalisté z odboru extremismu a terorismu předat státnímu zástupci návrh, jak s případem naložit.
Sněmovna v únoru vydala Okamuru k trestnímu stíhání, nicméně po volbách se mu imunita obnoví a noví poslanci by museli o jeho vydání hlasovat znovu, podobně jako o Andreji Babišovi v kauze Čapí hnízdo. Je otázkou, jak by hlasování dopadlo, v únoru totiž proti hlasovali vedle poslanců SPD včetně Okamury také zástupci ANO. ANO by právě s SPD mohlo po volbách jednat o složení vládní koalice.
PODCAST: Filozof v souboji s průmyslem osobního rozvoje: „Všechno je lepší než chytráctví“
Poslanci SPD umístili před řečniště při hlasování o vydání Okamury transparent s nápisem „Neodvolám“. „Vedeme fakticky debatu o svobodě slova, ne o mně, ale o tom, co se smí říkat a ukazovat a na co a jak se smí upozorňovat,“ řekl před takřka prázdným jednacím sálem Okamura, podle kterého „začíná éra ne nepodobná normalizačnímu socialismu“.
Trestní oznámení podal v srpnu loňského roku šéf pražské buňky TOP 09 Jiří Pospíšil. „Takovéto projevy etnické nenávisti se nesmí stát běžnou součástí kampaní populistických stran. Nestačí se pouze ohradit na sociální síti, musíme to řešit, jinak se nenávist vůči rase či etniku stane normou pro určité politické strany,“ uvedl tehdy Pospíšil na X.
Podání dalších trestních oznámení vyvolal také předvolební plakát SPD, na kterém dva romští chlapci kouřili cigaretu a o který se policejní žádost také opírá. V textu stálo: „Říkají, ať chodíme do školy, ale naši to maj‘ na háku...“ a „Podpora pouze pro rodiny, kde děti plní školní docházku!“.