Fiala: Nutella je u nás dražší než v Německu. Vinu nesou Stanjura se Síkelou, říká Schillerová
FIALA O NUTELLE
Premiér Petr Fiala (ODS) těsně před svou cestou do Afriky vyrazil na nákup za německé hranice. Nakoupil tam základní potraviny, ale také třeba Nutellu a následně provedl srovnání s českými potravinami. Zjistil, že potraviny v Česku jsou dražší, což okomentoval s tím, že je sice dobře, že vláda nemá na starosti cenotvorbu, ale že bude jednat o cenách s výrobci. Podobně srovnával kvalitu potravin v Německu i expremiér Andrej Babiš (ANO). Podle šéfa Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy otevírá Fiala důležité téma teritoriálních omezení dovozu.
„Ceny potravin i díky tlaku naší vlády začaly konečně klesat, ale na druhou stranu řada z vás mi píše, že se stále vyplatí nakupovat v zahraničí,“ uvedl Fiala na sociální síti X (dříve Twitter) v pravidelné rubrice Otázky a odpovědi z Kramářovy vily. Fiala podle svých slov využil svůj program na Karlovarsku a vyrazil za hranice do německého Waldsassenu.
„Chtěl bych tady udělat malý kontrolní nákup. Nakoupím běžné potraviny: mléko, máslo, chléb, ale také věci jako je třeba Nutella, čokoláda nebo kečup a uvidíme, kolik to tady bude,“ stát řekl Fiala. Nakoupil devět potravin a nákup ho vyšel na necelých 20 eur (cca 500 korun). Pak vyrazil do Česka, konkrétně do Chebu, kde v Tesku nakoupil stejné potraviny, ale zaplatil o více než 60 korun více než v Německu.
Vážení přátelé,
— Petr Fiala (@P_Fiala) November 5, 2023
dnes k vám přicházím se speciálním dílem Otázek & odpovědí. Tentokrát budeme mluvit o cenách potravin. A podíváme se i za hranice. pic.twitter.com/PL0ZgaaaDb
„Prakticky totožné výrobky od stejných producentů, od stejných výrobců, jsou prostě v Česku dražší, ale navíc se zdá, že v Německu mají větší balení,“ dodává Fiala s tím, že největší rozdíl byl například u másla. Podobně velký rozdíl byl i u Nutelly „Co mě ale zaujalo, jsou produkty mezinárodních firem prodávané v Německu, tam je často rozdíl ve velikosti balení. To, co vypadalo, že v České republice stojí méně, tak to tak vlastně úplně nebylo. Protože když to přepočítáte na množství, tak je opět v Česku dražší,“ řekl Fiala s tím, že se to týkalo například Coca-Coly. Ta v Německu stála 36,80 korun za 1,25 litru a v Česku 32,90 korun za 1,0 litr. V přepočtu na litr stál nápoj v Německu 29,40 korun, tedy o 3,5 koruny méně.
„Velmi významný je tento rozdíl ale u Nutelly. Ta dvě balení vypadají na první pohled podobně, české je ale ve skutečnosti menší a obsahuje viditelně méně obsahu,“ uvedl Fiala. V Německu stálo 750 gramů Nutelly 113,30 korun v Česku pak 600 gramů stálo 169,90 korun. V přepočtu na 600 gramů stála německá Nutella 90,70 korun. Cena tak je téměř dvojnásobná.
Podobně srovnával i Babiš
„Otázkou zní, proč tomu tak je? Vláda neřídí cenotvorbu, to je věc výrobců a obchodníků a je dobře, že vláda neurčuje cenu. A budeme pokračovat v tom, co děláme v podstatě od počátku inflace. Kontrolujeme a tlačíme na výrobce a prodejce, aby nezneužívali tuto těžkou situaci. A udělám to i teď, já se s výsledky tohoto nákupu obrátím na výrobce a budu po nich chtít vysvětlení a hlavně veřejné vysvětlení,“ řekl Fiala.
Video, které Fiala sdílel, získalo velkou pozornost a stalo se terčem kritiky. Připomíná mimo jiné bývalého premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, který podobně kontroloval dvojí kvalitu potravin a nebo třeba levnější potraviny v Polsku. Tehdejší premiér Babiš v roce 2019 vyrazil rovněž do Německa, kde srovnával kvalitu mimo jiné také Coca-Coly, ale také třeba rybích prstů. Jednalo se o součást kampaně před Evropskými volbami.
Dvojí kvalita potravin? Máme důkaz! Co nám nabízejí v Česku a co nám nabízejí v Německu? Ve stejných řetězcích. Od stejných výrobců. pic.twitter.com/ePBAg3C91g
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) May 22, 2019
Exministryně financí Alena Schillerová (ANO) pro Echo24 uvedla, že premiér nemusí jezdit do Waldsassenu, protože příčina chudnoucího a drahého Česka je na ministerstvech financí a průmyslu a obchodu, kde „oba hlavní vládní ekonomičtí ministři už dva roky bojují za zájmy bank a energetických gigantů. Na rozdíl od svých kolegů v Německu a Polsku, kteří pracují pro občany“.
„Boom přeshraničních nákupů způsobila nezvládnutá inflace ze strany vlády, která je doprovázena největším propadem reálných mezd ze zemí OECD a tím, že už druhý rok po sobě máme přes kupní sílu nejdražší energie v Evropě. Nejen, že máme skoro nejvyšší DPH na potraviny v EU, ale ještě vláda chystá od ledna pro zemědělce, potravináře a obchodníky ztrojnásobení cen elektřiny,“ řekla Schillerová.
„Pokud jde o video samotné, snahu o srozumitelnou komunikaci s občany bych úřadu vlády nevyčítala. Vláda patrně shledala, že od reality odtržená plakátová kampaň založená na prázdných heslech, chlubení a ideologických dogmatech lidi spíš štve a nefunguje.
Video ale samozřejmě působí poněkud vytrženě z kontextu. Ale to pan premiér, toho času v Africe, je bohužel dlouhodobě,“ dodala Schillerová.
Prouza: Premiér otevírá zásadní téma
Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza v reakci video pro deník Echo24 okomentoval s tím, že premiér Fiala otevírá zásadní téma. „Pan premiér ve svém videu otevřel velmi důležité téma teritoriálních omezení dovozu, tedy praxe řady nadnárodních výrobců potravin, kdy na některé trhy dodávají menší balení nebo jinou verzi dané potraviny. Nadnárodní výrobci přitom znemožňují obchodníkům koupit si v zahraničí jinou variantu a zákazníkům tak nabídnout stejný výrobek jako v zahraničí,“ vysvětlil pro Echo24 Prouza.
„Například Evropská komise odhaduje, že kvůli této nekalé praktice zaplatí zákazníci v EU o 14 miliard euro více než by museli, kdyby plně fungoval jednotný evropský trh a nadnárodní výrobci by nezneužívali své dominance,“ řekl Prouza. Typickým příkladem je podle něj právě Coca-Cola.
„Musíte nakupovat přes českého distributora, navíc ve střední Evropě dostáváte variantu slazenou uměle a nikoliv cukrem, takže je varianta pro Česko a okolní země dokonce bohatší na kalorie než západoevropská cukrem slazená…“ míní Prouza.