Stovky wagnerovců opustily Středoafrickou republiku
PŘESUN PRIGOŽINOVÝCH MUŽŮ
Středoafrická republika potvrdila, že ze země odcestovali někteří příslušníci Wagnerovy skupiny. Podle prezidentského mluvčího se ale nejedná o definitivní konec působení žoldnéřů v zemi, ale jen o rotaci jednotek, uvedla agentura Reuters. Není jasné, kolik příslušníků skupiny v africké zemi zůstává.
Média v uplynulých dnech informovala, že ze země odjely stovky wagnerovců. Tuto informaci přinesl také jeden nejmenovaný zdroj agentuře Reuters. Podle některých analytiků to mohlo znamenat, že skupina ze země odchází. Pochybnosti nad pokračováním skupiny v africké zemi zesílily po neúspěšné vzpouře proti vedení ruské armády, kterou wagnerovci podnikli na rozkaz Jevgenije Prigožina na konci letošního června.
„Někteří odjeli, další přijedou,“ řekl v sobotu na tiskové konferenci mluvčí prezidentské kanceláře. Odjezd žoldnéřů podle něj není „definitivní“, ale jedná se jen o rotaci jednotek.
Není jasné, kolik žoldnéřů ve Středoafrické republice zůstává. Některé odhady mluví o tom, že v africké zemi působilo na 1900 žoldnéřů z Ruska, a to nejen z Wagnerovy skupiny.
Wagnerova skupina ve Středoafrické republice působí od roku 2018 a pomáhá vládě v boji proti rebelům. Podle analytiků skupina získala za své služby od vlády právo na těžbu a provozuje v zemi jeden důl na zlato.
Deník The Times na začátku ruské invaze na Ukrajinu napsal, že ve druhé polovině loňského ledna přiletělo z Afriky více než 400 kontraktorů Wagnerovy skupiny, jejichž úkolem bylo zavraždit ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho vládu, a připravit tak půdu pro převzetí kontroly Ruskem.
Wagnerova armáda, pojmenovaná podle vojenského velitele Dmitrije Utkina, zvaného „Wagner“, čítá desítky tisíc vojáků a byla klíčovou součástí ruské invaze na Ukrajinu. Počet mužů zařazených do skupiny se v roce 2022 odhadoval na 50 tisíc. Není však jasné, kolik z nich přišlo během bojů na Ukrajině o život.
Část wagnerovců působících na Ukrajině by se nyní měla podle různých zdrojů připravovat na přesun do Běloruska. Šlo o jednu z možností, kterou zmínil ve svém projevu po neúspěšném ozbrojené vzpouře ruský prezident Vladimir Putin. Tím se wagnerovci měli vyhnout stíhání a trestu za své počínání. Mezi dalšími možnosti, o kterých mluvil Putin, byl odchod do civilu či podepsání kontraktu s ruskou armádou.