Podezření nad bitcoiny Jiřikovského viselo už v roce 2013. Pátral i na Pirátském fóru
KAUZA BITCOIN
Bitcoinová kauza mohla také dopadnout docela jinak. Ukazuje se totiž, že podezření kolem Tomáše Jiřikovského a jeho aktivit na darknetu byla veřejně známá už od roku 2013 — jak mezi technologickou komunitou, tak v médiích. Exministr spravedlnosti Pavel Blažek i další politici tak měli dostatek informací, aby se do bitcoinové kauzy vůbec nezapletli.
„Napostoval příspěvek na veřejné fórum. Odepisoval jsem mu, že mi moc nedává smysl ten účel s podtextem, že to bude něco divného. Viditelně možná až trochu amatérsky se ptal. Očekával bych větší znalost při rozjíždění takového byznysu. To je v podstatě všechno,“ vzpomíná pro Echo24 Ondřej Profant, bývalý pirátský poslanec, na Jiřikovského působení na pirátském fóru v roce 2013.
„Nerozumím tomu, k čemu je BTC server za torem. BTC transakce jsou z podstaty veřejné. Čili co budete skrývat?“ tázal se tehdy mimo jiné Profant Jiřikovského, který přišel na známé Pirátské fórum s žádostí o radu, zda nebude úřadům připadat podezřelé, jak si vydělává.
Podle Profanta působil Jiřikovský už tehdy ne zcela důvěryhodně: „Připadalo mi to divné. Bylo vidět, že to není velký profesionál. Hodně kutilsky se pustil do tak obřího projektu s ohledem na to, jaké tam má stakeholdery.“
Plány AnonymousTrade.com
V září 2013 vystoupil Tomáš Jiřikovský pod přezdívkou Tom_as na veřejném fóru Pirátské strany a podrobně popsal svůj záměr vytvořit anonymní tržiště AnonymousTrade.com. Cílem mělo být umožnit anonymní obchodování s využitím bitcoinů, chráněné sítí Tor a šifrovanou komunikací přes PGP. Projekt měl fungovat na provizním principu.
„Chci se zeptat, zda by tento projekt byl moc velkým problémem pro určité instituce v ČR, popřípadě na co bychom se měli připravit,“ napsal tehdy Jiřikovský. Na fóru se dočkal kritických reakcí a pochybností o legálnosti projektu. Už tehdy diskutující upozorňovali, že i pokud by se obchodovalo jen s legálním zbožím, úřady by se pravděpodobně o věc začaly zajímat.
„To asi záleží na tom, co všechno tam dovolíte obchodovat. A i kdyby jen legální zboží, tak se finančák asi časem logicky zajímat bude,“ reagoval jeden z uživatelů s přezdívkou ItoldYouSo7227.
Jiřikovský oponoval, že český trh pro něj není cílový: „V tom případě by finančák měl pouze možnost zjistit, jaká byla provize, z které se má odvést daň. S tuzemským využitím se moc nepočítá. Návštěvnost bude z 99 % mimo ČR.“
O Jiřikovském psala i média
Podezření kolem Jiřikovského se objevila i v médiích. Server Lidovky.cz například už 8. prosince 2013 informoval o zmizení bitcoinů v hodnotě zhruba 800 milionů korun z darknetového tržiště Sheep Marketplace. První indicie tehdy směřovaly právě k českému programátorovi Tomáši J.
„Lidé si myslí, že jde o náš projekt. Navádí je k tomu i dokument, který zobrazuje moji historii na českém internetu. Jak na Nette, tak i na Root fóru. Jeden projekt jsme řešili i s pirátskou stranou na jejich fóru,“ hájil se tehdy Jiřikovský v rozhovoru pro Lidovky.cz.
Podle článku poskytoval Jiřikovský dokonce hosting stránkám propagujícím Sheep Marketplace. „Moje první setkání se Sheepem bylo, když nás uživatelé varovali, že u nás hostuje fanstránka sheepmarketplace.com. Tento web byl vypnut, protože porušoval zákony ČR,“ uvedl tehdy.
Blažek měl mít podle kritiků dost indicií
V souvislosti s aktuální bitcoinovou kauzou se tak zdá, že Blažek, případně ministr financí Zbyněk Stanjura i jejich kolegové ve vládě měli dost možností si zjistit, s kým jednají. Podle prezidenta Petra Pavla například „není pochyb o tom, že ministerstvo financí o tom záměru Pavla Blažka muselo vědět minimálně na úrovni úředníků.“
Blažek rezignoval poté, co vyšlo najevo, že chtěl od Jiřikovského přijmout dar v podobě bitcoinů v hodnotě jedné miliardy korun. Jiřikovský byl přitom už v roce 2017 pravomocně odsouzen za zpronevěru, obchod s drogami a nedovolené ozbrojování.
Co se bude dít dál
Bitcoinová kauza tím ale nekončí. Senátní výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost si vyžádal veškeré dokumenty související s případem, včetně rozsudků, znaleckých posudků i notářských zápisů ohledně daru. Jednání výboru se však zatím odložilo, protože „se řada členů výboru omluvila a výbor by se tak nemohl usnášet,“ uvedla senátní kancelář. Nový termín je předběžně stanoven na 22. července.
Výbor se chtěl mimo jiné dotázat ministryně spravedlnosti Evy Decroix (ODS) i vrchního státního zástupce Radima Dragouna, jak stát hodlá situaci řešit. Ministryně Decroix už dříve uvedla, že s vrchním státním zastupitelstvím řeší, „zda neveřejné projednávání kauzy ve výboru umožňuje poskytnutí vyžádaných informací.“
Opozice mezitím dál tlačí na vyšetření celé kauzy a některé strany zvažují zřízení sněmovní vyšetřovací komise. Podle místopředsedy SPD Radima Fialy by k tomu mohlo dojít, pokud se objeví nové zásadní informace. Prezident Pavel označil kauzu za „velký průšvih“ a zdůraznil její „mimořádně škodlivý potenciál.“
Ministryně Decroix také oznámila, že ve středu představí vládě i veřejnosti vybraného externího auditora k objasnění postupů v bitcoinové kauze.