Města se distancují od Bartošova nefunkčního stavebního řízení. „Systém vykazuje fatální chyby“
DIGITALIZACE STAVEBNÍHO ŘÍZENÍ
Města napříč Českou republikou nešetří kritikou ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) i ministerstva pro místní rozvoj jako takového. Po třech týdnech od spuštění nového Informačního systému stavebního řízení, který je součástí novely stavebního zákona, totiž shledávají systém za neefektivní a nedostatečný, což podle vyjádření některých městských úřadů značně negativně ovlivňuje chod stavebních úřadů.
Na některých městských úřadech panuje velká nespokojenost s digitalizovaným řízením. "V současné době bohužel nelze plnohodnotně pracovat v novém Informačním systému stavebního řízení, který připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj, ve kterém jsme povinni zpracovávat všechny žádosti a provádět všechny úkony stavebního úřadu," uvedl Magistrát města Opavy v tiskové zprávě. Verze systému je podle města neefektivní a s přetrvávajícími nedostatky.
"Bohužel musíme konstatovat, že ke dni 18. července jsme pouze v počáteční fázi evidování podání v systému. A jak již bylo zmíněno, ten prozatím nelze pro práci stavebních úřadů funkčně využívat," stojí také v prohlášení, ve kterém je rovněž zdůrazněno, že se nejedná o pochybení Magistrátu města Opavy, "stejně tak ani dalších obecních a městských úřadů či magistrátů".
Že budou se spuštěním digitalizovaného stavebního řízení potíže, avizoval sám Bartoš již na konci června, tedy před spuštěním celého projektu. Chybovost systému pak ihned po spuštění hlásilo několik stavebních úřadů napříč Českou republikou. Že systém není úplně dokonalý, pak přiznalo i ministerstvo pro místní rozvoj s tím, že na opravě chyb a nedostatků pracuje.
"Systém od prvního dne běží. Měli jsme zpětnou vazbu, která se v první fázi týkala nastavení rolí, kdy úředník zastává více rolí, což je běžné. Máme seznam a pracujeme s přímou zpětnou vazbu a agilním způsobem dolaďujeme systém tak, aby se komfort na straně uživatelů zvyšoval. Byli jsme požádáni o další sérii školení na specifické případy průchodu systémem," uvedl pak ve čtvrtek 18. června sám ministr Bartoš.
Další z městských úřadů, který veřejně vyhlásil své rozhořčení nad digitalizací stavebního řízení je například úřad v Říčanech. "Od 1. července začal fungovat dlouho očekávaný nový stavební zákon a s ním spojená digitalizace stavebního řízení pro pozemní stavby, který měl přinést zjednodušení a zrychlení celého procesu. Řízení nyní probíhá pouze v digitální podobě na Portálu stavebníka. Bohužel, systém vykazuje fatální chyby, se kterými se musejí potýkat zaměstnanci stavebních úřadů v celé ČR. Říčany nejsou výjimkou. Chceme vás ujistit, že říčanský stavební úřad dělá maximum, aby všechny procesy postupovaly ke zdárnému vyřešení navzdory této tristní situaci," stojí ve vyjádření na oficiálních stránkách města na facebooku.
Město se také vyjádřilo, že reakce ministerstva, které "tvrdí, že vše probíhá v podstatě bez problémů a objevují se pouze dílčí chyby vzniklé přetížením systému či špatným přihlášením úředníka", je nepochopitelná.
Nový stavební zákon začal platit 1. července pro všechny typy staveb. Norma například ruší dvojí povolování staveb a územní a stavební řízení slučuje do jednoho. Stavební úřady mají samy obesílat ostatní úřady a získat jejich vyjádření v takzvaném koordinovaném závazném stanovisku. Na konci by mělo být jediné razítko pro stavebníka. Řízení má být pro všechny účastníky v digitální podobě prostřednictvím Portálu stavebníka a dalších systémů a veškerá dokumentace bude on-line. Úřady a stavebníci budou komunikovat v propojených systémech.