Další rána pro deníky. Po zvýšení DPH plánuje stát i rušení předplatného
PŘEDPLATNÁ TIŠTĚNÝCH MÉDIÍ
Ministerstva oslovená deníkem Echo24 informují o tom, že již omezila nebo plánují omezit předplatné denního tisku, který odebírají. Už tak učinilo například ministerstvo práce a sociálních věcí či ministerstvo pro místní rozvoj. Druhý jmenovaný resort snížil platby za předplatná o více než 50 tisíc korun. Jako jedno z opatření pro úsporu vlastních výdajů pak snížení objemu odebíraného denního tisku zvažuje i ministerstvo průmyslu. Na resortu financí probíhá průběžné vyhodnocování, jaké listy jsou pro tamní zaměstnance zásadní.
Jako první deník Echo24 na možnost snížení objemu odebíraných předplatných upozornil mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu David Hluštík. Na dotaz deníku Echo24 potvrdil tento trend také mluvčí MPSV Jakub Augusta s tím, že v rámci úspor došlo k výrazné redukci nákupu denního tisku již v minulém roce. V současné době celý resort odebírá pouze šest deníků a celkově platí 20 předplatných, z toho hned sedm předplatných tvoří Hospodářské noviny.
Tento list je nejvíce předpláceným i na ministerstvu pro místní rozvoj. Resort podle svého mluvčího Petra Waleczka letos oproti loňsku ušetří na předplatných celkem více než 50 tisíc korun. Waleczko zároveň poskytl pro Echo24 přehled všech předplácených listů, mezi nimiž jsou například měsíčníky Odpadové fórum či Mzdová účetní. Celkem za letošní rok za předplatná MMR utratilo přes 155 tisíc korun, úspora tedy oproti loňsku činí asi 25 procent.
Ministerstvo financí má předplaceny podle mluvčího Petra Habáně řádově jednotky kusů deníků a týdeníků všeobecného a ekonomického zaměření za účelem zajištění informačního servisu pro vedení resortu a tiskový odbor. „Média jsou zpravidla předplácena na nadcházející kalendářní rok. Hospodářská správa ministerstva financí každoročně na podzim reviduje u všech útvarů, které tisk odebírají, zda jej pro výkon své práce na nadcházející rok nadále potřebují a každé zbytné předplatné již není na další rok obnoveno,“ uvedl pro Echo24 Habáň s tím, že ministerstvo financí mimořádnou revizi a předčasné ukončení některých předplatných v rámci stávající konsolidace veřejných financí neplánuje.
Ač u těchto institucí nejde o závratná čísla z pohledu kusů předplatných ani financí, pro vydavatele denního tisku je to i tak nepříjemná zpráva. Jedná se totiž o závažný signál pro ostatní, nejen státní, instituce. Velice snadno totiž může dojít k dalšímu, masivnějšímu rušení předplatných.
Mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý uvedl, že toto ministerstvo odebírá z deníků v tištěné formě 5 titulů v celkovém množství 16 kusů. "Objem denního tisku byl již redukován v rámci úspor pro letošní rok. Další omezení budeme zvažovat během přípravy předplatného pro další rok s ohledem na celkovou výši požadavků jednotlivých sekcí, výši rozpočtu, alokaci finančních prostředků na předplatné pro další rok a aktuální ceny distributorů, které budou zjišťovány na podzim formou průzkumu trhu. Podle výsledků průzkumu a rozpočtu MZe bude upraven počet odebíraných výtisků," uvedl Bílý.
Změny v sazbách DPH jsou ohrožením denního tisku
Rušení předplatného znamená pro denní tisk další ránu, kterou má na svědomí vláda. Jedním z kritizovaných bodů představeného vládního balíčku je totiž návrh na zvýšení DPH právě u novin. Vláda Petra Fialy (ODS) v rámci svých opatření jím vrazila klín mezi různé druhy periodického tisku. Zatímco časopisy chce ponechat v nižší 12procentní sazbě, u novin má být DPH 21 procent. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury jsou mezi časopisy i vědecké publikace, u každodenního tisku nikoliv. Proti záměru kabinetu se bouří tuzemští vydavatelé. Stát tím totiž podle všeho vybere maximálně několik stovek milionů ročně, zatímco vydavatelství, převážně vlastněná koncerny českých byznysmenů, budou muset při už tak padajících nákladech zdražit a čelit i hrozbě ukončení vydávání.
Prodané náklady novin léta setrvale a razantně klesají. Vydavatelé upozorňují, že v posledních letech zažívají vinou proticovidových opatření a rozmachu technologických gigantů krizi, kdy jim spadly inzertní příjmy i příjmy z distribuce. Pokud by tak některý z nich přestal své novinové tituly vydávat, mohlo by dojít k narušení celého trhu. Vydavatelé Vltava Labe Media, Czech News Center (CNC) a Mafra se totiž finančně dělí o distribuci deníků a výpadek jednoho z nich by ostatním zásadně distribuci prodražil.
Vládou navržené zvýšení sazby DPH u denního tisku z deseti na 21 procent znamená podle předsedkyně správní rady Unie vydavatelů Libuše Šmuclerové ohrožení novinového trhu v České republice. „Krok vlády zvýšit DPH z deseti na 21 procent, tedy na více než dvojnásobek, považujeme de facto za ohrožení existence novin v ČR, zvláště když to bude znamenat, že sazba u tisku, ale i u časopisů, kde má vzrůst z deseti na 12 procent, bude jednou z nejvyšších v celé Evropě,“ řekla Šmuclerová. Více jsme o ohroženém trhu denního tisku psali zde.