Výskyt komára tygrovaného poprvé u sousedů. Může přenášet ziku či viry horečky dengue
INVAZIVNÍ KOMÁR
V Sasku zaznamenali poprvé výskyt invazního druhu komára tygrovaného, který přenáší na člověka viry horečky dengue a chikungunya, žluté zimnice či ziky. Informovalo o tom místní ministerstvo sociálních věcí, které má na starosti i zdravotnictví. V Česku výskyt tohoto druhu komára odborníci pozorují na jižní Moravě už od roku 2012, později ho zaznamenali i v jižních a středních Čechách. U severních hranic Česka byla jeho přítomnost nyní potvrzena poprvé; v Polsku totiž výskyt komára tygrovaného prokázán nebyl.
Jedince druhu latinsky nazývaného Aedes albopictus odborníci nalezli v Drážďanech. Saské ministerstvo obyvatele vyzvalo, aby pomohli úřadům se sledováním jeho dalšího výskytu, odchytávali komáry a posílali je odborníkům z projektu Mückenatlas (Komáří atlas) k analýze.
Z Asie se komár do Evropy rozšířil při převozu zboží, jako jsou pneumatiky nebo okrasný bambus, jeho rozšiřování podporuje i klimatická změna. Do Česka se dostával prozatím z jihu. Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ale nepovažuje jeho populaci v Česku za etablovanou.
NEPŘEHLÉDNĚTE: „Ve škole mi říkali písečnej negře. Nejrasističtější země je Čína“
Saským případem je poprvé výskyt komára tygrovaného zaznamenán u severní hranice Česka. V Německu to ale není poprvé. Podle německého statistického úřadu je etablovaná populace tohoto asijského bodavého hmyzu v Berlíně, části Durynska, východní části Bavorska a především v dlouhém pásu podél německo-francouzských hranic a dál na sever až k Frankfurtu nad Mohanem. Podle saského ministerstva ale není zatím znám případ, kdy by komár tygrovaný přenesl v Německu na člověka nemoc.
Letos v únoru potvrdilo výskyt komára tygrovaného také Slovensko. Opakovaně byl zjištěn v Bratislavě. V Rakousku má komár podle ECDC etablovanou populaci na jihu země, Polsko zatím jeho výskyt nehlásilo.
Před rostoucím nebezpečím šíření nemocí přenášených komáry v Evropě, včetně těch přenášených komárem tygrovaným, ECDC varovalo loni. Podle něj se komár tygrovaný rozšiřuje čím dál tím více na sever a na západ Evropy. Obdobné varování před nemocemi přenášenými komáry vydala i Světová zdravotnická organizace (WHO).