Tvrdý střet Petra Pavla s Andrejem Babišem v superdebatě. Sledovali jsme ONLINE

PREZIDENTSKÁ VOLBA 2023

Tvrdý střet Petra Pavla s Andrejem Babišem v superdebatě. Sledovali jsme ONLINE
Prezidentská volba se blíží do finále. Jeden z prezidentských kandidátů, bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), v průběhu kampaně. Foto: Radovan Jelen
1
Onlines
Sdílet:

21:40 Superdebata CNN Prima News skončila

21:39 Kandidáti poslali závěrečný vzkaz voličům
„Můj program je pomáhat lidem, bojovat za české zájmy a usilovat o mír. Každý váš hlas je pro mě důležitý. Vy rozhodnete, jakého budete mít prezidenta, jestli bude pracovat pro lidi nebo pro vládu. Pokud prosadí vláda pana Pavla na prezidenta, už ji nic nezastaví,“ vzkázal Babiš voličům. „Volby jsou svátkem demokracie a vy už pozítří budete mít možnost rozhodnout o tom, jestli v čele státu bude stát člověk, který reprezentuje lži, překrucování faktů, šíření strachu a chaosu, nebo člověk, který ctí hodnoty jako je čest, pravda, důstojnost a odpovědnost,“ vzkázal Petr Pavel.

21:23 Přímá volba rozdělila společnost, říká Babiš
„Prezident má největší mandát občanů, 2,9 milionu, to je ta obrovská výhoda. Nevýhoda je, skutečně od roku 2013 a 2018, že se společnost rozdělila. A to je samozřejmě problém, nicméně voliči tady mají největší vliv,“ míní Babiš v otázce, zda byla chyba přímou volbu prezidenta zavádět. Podle Petra Pavla není jiné řešení, připomněl dřívější kontroverze kolem dřívějšího systému volby prezidenta.

21:18 Podpořila mě i řada lidí, které režim postihl, říká Pavel
Podle Petra Pavla je pochopitelné, pokud někdo nechce volit ani jednoho z kandidátů kvůli komunistické minulosti. „Michala Kocába naprosto chápu, má své důvody a rozumím, že je nechce překročit. Na druhou stranu je tu řada osobností, které režimem opravdu poznamenání byli, a kteří dokázali neškatulkovat,“ řekl Petr Pavel s tím, že ho podpořila řada bývalých disidentů. „Je mi to líto, ale myslím, že lidé očekávají od kandidátů, co pro ně udělají. A bylo by potřeba říct, co pan Pavel dělal od vzniku České republiky a co jsem dělal já, který dal práce tolika lidem, pracoval tady jako ministr financí, premiér, myslím, že jsme měli jasné výsledky,“ řekl Andrej Babiš.

21:10 Vždy jsem o minulosti s KSČ mluvil otevřeně, míní Pavel
Na přetřes přišla minulost obou kandidátů. „Vnímám to jako svou chybu a hlásím se k ní. Je mi líto těch, kterým komiunistický režim uškodil, těm jsem se omluvil,“ řekl Petr Pavel a zopakoval, že následně působil desítky let v demokratických institucích. Andrej Babiš je stále na Slovensku veden ve svazcích StB, ten to však popírá. „Třikrát jsem vyhrál soud, podal jsem žalobu v roce 2012 a potom, před volbami 2017 ústavní soud slovenské republiky rozhodl o tom, že jsem měl žalovat někoho jiného. Není pravda, co říkáte,“ řekl Babiš a zopakoval dřívější výroky, že ho StB terorizovala.

21:07 Spolupracovat s vládou neznamená se vším souhlasit, říká Pavel
Petr Pavel ke spolupráci s vládou řekl, že je z minulých pracovních zkušeností zvyklý dosahovat konsenzu, nevytvářet konfliktní prostředí. „Když říkám, že s někým budu spolupracovat, neznamená, že s ním budu ve všem za jedno, ale myslím si, že je to oboustranné snaze hledat společné řešení, ne jít někomu po krku,“ řekl Pavel.

21:05 Fialovi bych dělal zdarma poradce, říká Babiš
Andrej Babiš tvrdí, že by pomáhal jako poradce vládě premiéra Petra Fialy (ODS). „Problém je, že pětikoalice, která měla stejný program, všichni proti Babišovi, média, všichni, nemluví s nikým. Nemluví s opozicí, já jsem jako premiér byl třikrát tajně za panem Fialou jako šéfem opozice, nikdo to nevěděl, ale pan Fiala se mnou nemluví, on je politolog, nerozumí ekonomice. Já bych udělal hrubou čáru a samozřejmě bych šel za panem premiérem, abych mu dělal zdarma poradce,“ řekl Babiš.

21:00 „Poslanec za KSČM“. Pavel provokuje Babiše za podporu od komunistů
Petr Pavel opakovaně oslovuje Andreje Babiše jako poslance KSČM. Naráží tím tak na podporu, kterou KSČM vyslovila ve volbách Andreji Babišovi.

20:57 Zákaz spalovacích motorů od roku 2035?
„Beru to jako cíl, ale ne jako dogma. Dokud nebude fungovat infrastruktura, nemůžeme si to dovolit, znamenalo by to chaos,“ řekl k cílům zelené politiky kandidát Petr Pavel. „Pan Fiala 19. prosince 2021 slíbil, že to nedopustí. A selhal. Česká vláda podpořila zákaz výroby spalovacích motorů. Já jsem v zásadě proti, protože Green deal je po napadení Ukrajiny Ruskem třeba změnit,“ kritizoval vládu Babiš.

20:54 Kandidáti věřící, nevěřící. Byl jsem u Jezulátka už předtím, tvrdí Babiš
„Nikdy jsem nepředstíral, že jsem věřící,“ řekl Petr Pavel. Babiš nedávno překvapil návštěvou Pražského Jezulátka. „Chodil jsem do toho kostela delší dobu, byl jsem tam i 12. ledna, nikomu jsem to nesdělil. Moje největší chyba byla, že jsme v rámci programu řekli novinářům, že tam jdu. Ti z toho samozřejmě udělali aféru,“ řekl Andrej Babiš k tomu, jak se prezentuje věřícím voličům.

20:52 To Pavel rozděluje Česko, tvrdí Babiš
„My máme jeden svět a to je Česká republika. Pan Pavel rozděluje ten svět. Co on říká, pan Fiala, který tak podpořil pana Pavla, říká, že naši voliči jsou nedemokratičtí, pražská kavárna říká, že to je ten venkov, spodina,“ reagoval Andrej Babiš na hesla z prezidentské kampaně Petra Pavla. „Především jsem nikdy nekritizoval voliče ANO,“ kontroval Petr Pavel s tím, že jeho kritika mířila jen na Andreje Babiše.

20:50 Žádnou schůzku se Skálou jsem neměl, říká Babiš
„Žádnou schůzku jsem neměl, pan Skála natočil nějaký podcast,“ řekl Andrej Babiš ke schůzce se zástupcem KSČM Josefem Skálou a k podpoře od komunistické strany ve volbách.

20:45 Volby jako souboj dvou světů?
„Jsem přesvědčen, že naprostá většina našich voličů chce žít tam, kde fungují pravidla. To neznamená, že jsou to jednoznačně voliči Pavla, Nerudové nebo kohokoliv jiného. Když se podíváte na čísla mé podpory, tak to jsou nejen voliči Petra Pavla, Danuše Nerudové, Pavla Fischera, ale dokonce i část voličů ANO,“ odmítl Petr Pavel, že jeho dělení „dvou světů“ v kampani dělí lidi na dvě kategorie a mohlo by se to některých lidí dotknout. Dotknout se to podle něj může jen těch, kteří patří do světa chtějícího chaos či šíření strachu. „S nimi se ani identifikovat nechci,“ dodal Pavel.

20:44 Kandidáti se neshodli na možné změně ústavy k rozšíření pravomocí vládou
„Mluvili jsme o terorismu, že naši jsou někde rukojmí ve světě a pošleme tam naši protiteroristickou jednotku, ale ne, že si vláda rozhodne, že pošle někam vojáky a nebo tu přijme nějaké vojáky bez toho, aby o tom rozhodoval parlament,“ kritizuje Babiš ústavní novelu, která má upravit možnost vlády vysílat či přijímat vojáky na základě širších kritérií, například kvůli zdravotní krizi. „Je to samozřejmě správně, jsme v situaci, která se vyvíjí dramaticky a rychle a vláda nemůže čekat na to, až se parlament rozhodne,“ podpořil změnu naopak Petr Pavel. Upozornil, že už v jiných situacích vláda stejnou pravomoc má.

20:37 Ukrajina jako cíl cesty budoucího prezident
Oba kandidáti by navštívili Ukrajinu. „Na Ukrajinu bych samozřejmě jel, snažil bych se jet společně se (slovenskou) prezidentskou Zuzanou Čaputovou,“ dodal Petr Pavel.

20:34 Debatou od začátku rezonuje opět ostře téma války
Andrej Babiš opět akcentuje téma války a míru. „Já mluvím o míru,“ rozkřičel se Babiš a řekl, že on nikoho nestraší.

20:31 Pavel předal Babišovi zarámovaný článek 5 NATO
Petr Pavel v reakci na Babišovy výroky o NATO předal protikandidátovi zarámované přesné znění článku 5 NATO, který upravuje vzájemnou pomoc v případě napadení členského státu.
 
20:25 Moje výroky k NATO nezpůsobily chaos, tvrdí Babiš
Andrej Babiš opět obvinil moderátora debaty na České televizi ze zaujatosti. Reagoval tak na své tehdejší výroky ohledně vyslání pomoci členům NATO v případě napadení. Odmítl, že by jeho výroky způsobily chaos.

20:24 Andrej Babiš za pandemie byl „chaos“
Petr Pavel připomněl jednání Andreje Babiše z doby řízení vlády za pandemie covidu-19, které označil za chaos. Současná vláda podle něj nedělá vše dobře, ale o chaosu nelze mluvit.

20:20 Na úvod kandidáti sdělili vzkazy voličům protikandidáta
„Rozhodně nevnímám tyto volby jako volby mezi mými a nějakými dalšími voliči. Oslovuji všechny občany této země, protože i jako voják jsem sloužil všem občanům této země,“ řekl Petr Pavel s tím, že jako prezident by na tom nic neměnil. „Já bych chtěl být prezidentem všech občanů České republiky. Myslím, že mě všichni znají. A je pravda, že bohužel naše společnost je rozdělená, tři miliony voličů ze sněmovních voleb 2021 mají jenom 2 miliony zastoupení ve sněmovně. A já bych chtěl určitě udělat nějakou hrubou čáru a společně se domluvit s panem premiérem Fialou, který tu druhou část zastupuje a snažit se tu společnost spojovat,“ uvedl Andrej Babiš.

20:15 Superduel kandidátů na prezidenta začíná
V debatě se utkají dva kandidáti, kteří skončili jen velmi těsně za sebou na prvním a druhém místě. Oba kandidáti mají v publiku své podporovatele, včetně obou manželek kandidátů.

20:01 Do studia dorazil už i Andrej Babiš
Krátce před osmou na místo dorazil i druhý kandidát, bývalý premiér Andrej Babiš. Duel obou prezidentských kandidátů má odstartovat ve 20:15

19:45 Prezidentští kandidáti se setkají v jednom z posledních duelů
Bývalý vysoký představitel armády Petr Pavel a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) se utkají v jednom z posledních předvolebních duelů, v pátek a sobotu začíná druhé kolo přímé volby prezidenta.

19:36 Formát debaty bude podobný prvnímu kolu, jen bez hlasování
Na kandidátskou debatu v televizi CNN Prima News podobně jako v prvním kole dorazí diváci, podporovatelé kandidátů. Oproti debatám v prvním kole však bude chybět hlasování, v kterém diváci rozhodovali o vítězí konkrétní debaty. „Nechceme už tím vstupovat do předvolební kampaně v této hysterické době,“ řekla deníku Echo24 k této změně moderátorka debat prezidentských kandidátů Terezie Tománková.

19:29 Kandidáti se blíží do studia
Podle CNN Prima News už dorazil kandidát Petr Pavel, jeho soupeř Andrej Babiš (ANO) by měl přijít o zhruba čtvrt hodiny později. Debata má startovat ve 20:15.

Sdílet: