Orbán chce po masivním protestu obnovit morální řád. Avizoval také souhlas se vstupem Švédska do NATO
ORBÁNŮV PROJEV
Desítky tisíc demonstrantů v pátek zaplavily ulice Budapešti. Nevoli veřejnosti vyvolalo, když se na začátku tohoto měsíce objevily v médiích informace, že Katalin Nováková coby tehdejší prezidentka loni v dubnu omilostnila zástupce ředitele dětského domova, který nadřízenému pomáhal krýt jeho zneužívání deseti nezletilých chlapců. Nováková, spojenkyně premiéra Viktora Orbána a členka jeho strany Fidesz, po kritice oznámila, že abdikuje. Orbán ve svém sobotním výročním projevu podle serveru Hungary Today řekl, že v případě zneužívání dětí není místo pro milosrdenství, a proto byla rezignace prezidentky Katalin Novákové správným rozhodnutím. Ve svém výročním proslovu premiér také oznámil, že maďarský parlament směřuje k ratifikaci švédského vstupu do NATO. Jde o poslední překážku na cestě země do aliance.
Současná krize je přímým zásahem do srdce strany Fidesz, která hlásá důležitost rodinných hodnot a ochrany dětí, napsala agentura Bloomberg. "Máme toho dost. Potřebujeme změnu, tahle vláda je prolezlá lží a pokrytectvím," řekl Reuters jeden z protestujících, 64letý József Molnár. Dodal, že naposledy byl na demonstraci v roce 1989, když se hroutil komunistický režim. "Doufám, že tohle hnutí nabere obrátky, přinese změny a vyburcuje Maďary z apatie," řekla Bloombergu 22letá demonstrantka Gabriella Ertingerová.
Budapest!
— Yasmina (@yasminalombaert) February 16, 2024
Hungary’s sudden protests punch a hole in Orban’s regime.
Thousands of protesters have taken to the streets of Budapest calling on Hungarian Prime Minister Viktor Orbán to step down, after a presidential pardon in a child sexual abuse case sparked outrage across the… pic.twitter.com/qvnutN37yx
Ke skandálu se na výročním projevu vyjádřil premiér Viktor Orbán. "Bezečnost dítěte je nedotknutelná a za její zneužití hrozí nejpřísnější trest. V takové situaci není místo pro slitování. Proto bylo odstoupení správné," řekl v souvislosti s rezignací bývalé hlavy státu Katalin Novákové. Dodal, že vláda má za úkol obnovit morální řád a napravit situaci právní cestou. Premiér Orbán zároveň poznamenal, že politické chyby jsou nepříjemné, i když pro ně existuje vysvětlení.
Rozhořčení nad rozhodnutím o milosti podle něj podnítila skutečnost, že kontroverzní prezidentská amnestie nebyla rozhodnutím přijatým ve složité situaci, ale "nevynucenou chybou". "Pro pravici je tu jednoduchý návrh: žádné milosrdenství pro pedofilní zločiny," řekl.
Směřujeme ke schválení vstupu Švédska do NATO, prohlásil Orbán
Orbán se v projevu věnoval také žádostí Švédska o vstupu do Severoatlantické aliance. Maďarsko je poslední zemí, která dosud švédskou žádost o členství v NATO neratifikovala, avšak maďarský parlament by ji mohl podle Orbána již koncem měsíce schválit. "Dobrou zprávou je, že náš spor se Švédskem bude již brzy vyřešen," uvedl předseda maďarské vlády. "Směřujeme k tomu, že na začátku jarního zasedacího období parlamentu budeme moci vstup Švédska do NATO ratifikovat," dodal.