Německo řešilo zpřísnění migrační politiky. Jednání skončila bez dohody
NĚMECKÁ MIGRAČNÍ POLITIKA
Jednání zástupců německé vlády, opoziční konzervativní unie CDU/CSU a spolkových zemí o zpřísnění migrační a azylové politiky v úterý skončilo, aniž strany dosáhly dohody. Podle vyjednavače CDU/CSU Thorstena Freie vládní návrhy nebyly dostatečné a rozhovory v tomto formátu už pokračovat nebudou. Druhé kolo jednání se konalo den poté, co ministryně vnitra Nancy Faeserová oznámila, že Německo od příštího týdne zavede dočasné kontroly na všech svých pozemních hranicích a bude usilovat o efektivnější odmítání migrantů přímo na hranicích. CDU/CSU požadovala dalekosáhlejší změny.
Migrace je v současnosti hlavním tématem politické debaty v Německu. Rozproudil ji především srpnový teroristický útok v Solingenu, při kterém neúspěšný žadatel o azyl ze Sýrie na městských slavnostech zabil tři lidi a osm dalších zranil. V reakci vláda kancléře Olafa Scholze představila "bezpečnostní balíček", který obsahuje například zpřísnění postupu při deportaci odmítnutých žadatelů o azyl, kroky v boji proti islamistickému terorismu a zpřísnění zákonů o držení zbraní.
V pondělí ministryně vnitra Faeserová, která se úterní schůzky také účastnila, oznámila, že vláda vyvinula model pro "efektivní odmítání migrantů na hranicích, které bude v souladu s evropským právem". Reagovala tak zčásti na požadavek CDU/CSU, která žádala častější odmítání migrantů přímo na hranicích. Vládní strany se ovšem obávaly, že postup, jaký si představuje opozice, by byl v rozporu s právem Evropské unie.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Inkluze ve školách za desítky miliard. A kde je ta kvalita?
Například Rakousko už v pondělí varovalo, že nepřevezme žádné migranty, které na svých hranicích Německo odmítne bez řádné procedury. Český ministr vnitra Vít Rakušan uvedl, že v souvislosti s novým opatřením Berlína neočekává změny na česko-německých hranicích. Ty Němci kontrolují - stejně jako polské a švýcarské - už od října loňského roku. Na hranicích s Rakouskem jsou kontroly už od roku 2015.
V současnosti je podle DPA možné odmítnout někomu vstup na pozemní hranici Německa jen v případě, že má uložen zákaz vstupu do země, nebo nepožádá o azyl. Podle ministerstva vnitra byl od loňského října přímo na hranici odmítnut vstup 30.000 lidem. Od počátku letošního roku do konce července žádost o azyl v Německu podalo 153.000 migrantů, do konce roku by to mohlo být až 263.000.