Odbory vyhlásily celodenní stávku na základních, středních a mateřských školách

ŠKOLNÍ STÁVKA

Odbory vyhlásily celodenní stávku na základních, středních a mateřských školáchAKTUALIZOVÁNO
Školské odbory v úterý rozhodly, že 27. listopadu se uskuteční celodenní výstražná stávka základních, středních i mateřských škol. Ilustrační foto. Foto: Shutterstock
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Školské odbory v úterý rozhodly, že 27. listopadu se uskuteční celodenní výstražná stávka základních, středních i mateřských škol. Hodinová stávka by podle nich pro splnění zamýšleného účelu nebyla dostatečná. Po rozšířeném jednání předsednictva odborů to řekla místopředsedkyně Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Markéta Seidlová. Odboráři usilují o více peněz pro školství na příští rok a chtějí, aby s nimi ministr školství Mikuláš Bek (STAN) ještě jednal.

"Znamená to, že se na den přeruší práce. Bude záležet na tom, jestli se do toho zapojí celá škola, nebo jenom někteří zaměstnanci - pak bude na řediteli, jak zajistí provoz," popsala Seidlová. Doplnila, že tam, kde provoz není možné přerušit - například v dětských domovech či diagnostických ústavech - zaměstnanci stávku podpoří viditelnou formou.

"Nevím, zda stávka zasáhne úplně všechny školy, to by bylo věštění z křišťálové koule, ale určitě to bude většina škol. Rozhodně máme signály i z mateřských škol, že stávku podpoří," pokračovala.

V příštím týdnu se odbory obrátí jak na vedení škol a kolegy, tak i na rodiče. "Máme ještě tři neděle čas na to, abychom rodičům vysvětlili, co nás k tomu vede - že to není, že my si bereme děti jako rukojmí, ale že v tuhle chvíli si je bere jako rukojmí vláda svými škrty," uvedla místopředsedkyně.

"Pan ministr říká, že chce zastropovat učitele. Nicméně to zastropování, které teď připomínkujeme, znamená, že asi 40 procent škol bude muset snižovat počty učitelů. To znamená, že v některých školách nebudou moci dělit jazyky, matematiky, češtiny," vypočítala Seidlová. Studenti by podle ní mohli přijít například o laboratorní práce nebo projektové dny, protože bude málo učitelů. "Jak to tak vypadá, tak se na některých školách zase budeme vracet k tomu, že budeme učit děti ve skupinách 30 dětí," poznamenala.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Není nad dobře natočenou vraždu

PODCAST MUŽI ZA PULTEM

Muži za pultem se rozplývají nad filmem MaXXXine, závěrečným dílem hororové trilogie režiséra Ti Westa, oblíbence Martina Scorseseho a dalších veličin. Trpěli ...

00:01

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články