Bojiště i na červeném koberci. Na Oscarech proti sobě stojí ukrajinský a ruský snímek
PŘEDÁVÁNÍ OSKARŮ
Také na filmové Oscary dopadne stín války v Evropě. Do užšího výběru v kategorii nelepší dokument roku vybrala Akademie filmového umění a věd USA proti sobě stojí ruský film o opozičním představiteli Alexeji Navalném a ukrajinský snímek o sirotčinci Dům z třísek. Pochopitelně střet těchto dvou kandidátů vyvolal bouřlivé reakce mezi Ukrajinci a ruskou opozicí, píše web Politico.
K napjaté situaci se vyjádřil i jeden z účinkujících ruského filmu, investigativní bulharský novinář Christo Grozev: „Ukrajinu napadlo Rusko a desítky tisíc lidí byly zavražděny ruskou armádou, miliony byly vyhnány ze svých domovů. Proto chápu tu reakci na film, který se zaměřuje na osud jednoho jediného ruského člověka. To je důvod, proč se nikdy nezačnu hádat s Ukrajinci, kterým vadí, že je tento film nominován na Oscara.“
Film Navalnyj režíroval kanadský filmař Daniel Roher a je produkovaný HBO Max a CNN Films. Vypráví příběh opozičního vůdce, který vedl rostoucí politické hnutí proti Putinovi, byl málem zavražděn, ale navzdory hrozbě se vrátil do Moskvy. V Moskvě byl zatčen a dále chřadne ve vězení. Ukrajinci se bouří, přestože se snímek soustředí zejména na vykreslení Navalného jako odpůrce Putina. Stále totiž nezapomněli na jeho postoj k okupaci Krymu v roce 2014. Tehdy sice Putinovu anexi odsoudil, ale zároveň hlásal, že se území Ukrajině nevrátí.
Navzdory Navalného kontroverzním názorům se mu dostala podpora od významné platformy HBO Max za jeho odhodlání bojovat za hodnoty národa a za nasazení vlastního života.
Na druhé straně barikády stojí naštvaní Ukrajinci, přijde jim nemorální, jak je postava Navalného téměř heroicky vylíčena, zejména vzhledem ke stále postupující invazi Ukrajiny.
K souboji červeného koberce se vyjádřila i právnička z Centra protikorupčních akcí. Podle jejích slov se začalo usilovat o Navalného propuštění až v souvislosti s potenciální šancí na výhru. Pokud by ruský dokument skutečně vyhrál Oscara, jednalo by se podle ní o další gesto podporující válku.
Dům z třísek
Druhým filmem, který se dostal do užšího výběru, byl koprodukční dokument Dánska, Ukrajiny, Švédska a Finska – Dům z třísek. Snímek vypráví příběh dětí ze speciálního sirotčince ve východním ukrajinském městě Lysyčansk, který vznikl těsně před loňskou ruskou invazí. Město Lysyčansk je nyní ruina, která je plně pod okupací Ruska. Sirotčinec, který je předmětem dokumentu byl také zničen v důsledku raketového útoku. Všechny děti i pedagogové byli odvedeni do bezpečí.
Film nasbíral velké množství kladných recenzí, ale nevytvořil takový poprask jako dokument o Navalném. "Snímek nemá navíc žádného amerického distributora, o to více je šokující, že se dostal tak daleko," nechala se slyšet ukrajinská koproducentka filmu Darja Bassel. K napjaté situaci vzniklé výběrem filmů se vyjádřila neutrálně, každý bojuje za své hodnoty.
Navalného kontroverze
Navalného beze sporu obklopuje velká míra kontroverze, avšak ne každý souhlasí s radikálními názory na jeho osobu. Spolutvůrce filmu Grozev se k situaci také vyjádřil: „Hodně jsme se s ním hádali kvůli jeho názorům na Krym. I když jsem s jeho názorem nikdy nesouhlasil, musím také přiznat, že se velmi liší od toho, co nyní tvrdí mnoho aktivistů proti Navalnému,“ řekl Grozev.
I přes jeho počáteční radikální názory v souvislosti s oblastí Krymu je nyní Navalnyj i jeho protikorupční tým proti válce. Grozev ale dodal, že chápe rozhořčení Ukrajinců.