Šéf JPMorgan: USA směřují k útesu. Americe dává 10 let
DLUHY USA
Předseda představenstva a generální ředitel největší americké banky JPMorgan Chase Jamie Dimon říká, že USA se rychle přibližují k útesu, protože státní dluhy stále narůstají, a bije na poplach, že je třeba situaci urychleně řešit, než dojde ke krizi a vzpouře. Americe dává čas deset let. Vládní dluh nyní dosahuje astronomických 34 bilionů dolarů a do 30 let by se mohl zdvojnásobit.
Jamie Dimon varoval Ameriku během páteční panelové diskuse v Bipartisan Policy Center, když byl požádán o svůj názor na to, co to bude znamenat pro ekonomiku, pokud federální vláda dluhový problém nevyřeší.
BPC President and CEO Margaret Spellings sits down with @jpmorgan Chairman and CEO Jamie Dimon and former Speaker of the House @SpeakerRyan.
— Bipartisan Policy Center (@BPC_Bipartisan) January 26, 2024
📺: https://t.co/88eUAqLMkg#BPCLive pic.twitter.com/hV8AIFSKDw
Dimon nejprve připomněl situaci v roce 1982 s inflací kolem 12 %, základní sazbou kolem 21,5 %, nezaměstnaností někde kolem 10 % a dluhem kolem 35 % hrubého domácího produktu. Poznamenal, že dnes je poměr dluhu k HDP vyšší než 100 %. Přitom se předpokládá, že do roku 2035 dosáhne 130 %.
Graficky bude vývoj dluhu připomínat hokejku, ale tam ještě situace nedospěla. „Ale až to začne, trhy po celém světě – mimochodem, protože cizinci vlastní 7 bilionů dolarů amerického vládního dluhu – dojde ke vzpouře," řekl s tím, že to je samozřejmě to nejhorší. Mezi největší zahraniční věřitele patří Japonci a Číňané.
Americký vládní dluh se loni vyšplhal na více než 34 bilionů dolarů. "Je to útes, vidíme ten útes," řekl Dimon. "Je to asi 10 let, jedeme (k němu rychlostí) 60 mil za hodinu," prohlásil šéf JPMorgan.
Vyhlídky na vyřešení federálního dluhu jsou chmurné, ekonomové stále více bijí na poplach kvůli prudkému tempu výdajů Kongresu a Bílého domu.
Nejnovější zjištění Rozpočtového úřadu Kongresu naznačují, že státní dluh se během příštích tří desetiletí téměř zdvojnásobí. Do konce roku 2022 vzrostl státní dluh na zhruba 97 % hrubého domácího produktu. Očekává se, že toto číslo ke konci roku 2053 raketově vzroste na 181 %, což je dluhová zátěž, která daleko přesáhne jakoukoli předchozí úroveň.
Dimon se v páteční diskuzi vyslovil také pro větší zdanění bohatých Američanů. Snížení daní pro Američany s nižšími příjmy by celkově zlepšilo jejich mobilitu, zdraví a životy a přispělo k růstu americké ekonomiky, i když by to znamenalo zvýšení daní pro bohatší lidi, uvedl.
Sám 67letý Dimon patří podle Bloomberg Billionaires Indexu mezi velmi bohaté Američany s čistým jměním 2,4 miliardy USD. Banka JPMorgan minulý týden uvedla, že zvýšila Dimonovi plat o 4,3 procenta na 36 milionů dolarů. V roce 2023 banka se sídlem v New Yorku zaznamenala nejvyšší zisk v historii amerického bankovnictví.