„Věděli jste o tom?“ Moskva odhalila tajnou operaci Ukrajiny. Po telefonátu Bělousova Austin akci zastavil
VÁLKA NA UKRAJINĚ
Mění se dosavadní pozice v ukrajinsko-ruském konfliktu? Podle amerického deníku New York Times (NYT) se Spojené státy podílely na zrušení tajné vojenské ukrajinské operace na území Ruské federace. USA měly zabránit útoku poté, co americký ministr obrany Lloyd Austin telefonicky hovořil se svým ruským protějškem Andrejem Bělousovem. Šéf ruského ministerstva obrany mu prý volal s tím, že Moskva odhalila ukrajinskou tajnou vojenskou operaci na ruském území a ptal se, jestli o akci věděli i v USA. Hovor se měl odehrát 12. července a hlavním tématem mělo být, jestli USA vědí o ukrajinských útočných akcích za hranicemi Ruska, píše americký deník.
Nejnovější zprávou byli prý překvapeni i zástupci Pentagonu. O obsahu jednání mezi šéfem Pentagonu a novopečeným ruským šéfem obrany nejspíš mnoho lidí nevěděilo. Podle deníku NYT Bělousov v rozhovoru prozradil, že Ruská federace odhalila významnou ukrajinskou vojenskou operaci na jejich území. Měl tvrdit, že operace dostala požehnání od Spojených států a proto se zeptal Austina, jestli je to pravda a zda Pentagon o operaci věděl. Zástupci Pentagonu ale prý o akci neměli sebemenší tušení a tvrzení o americko-ukrajinském spiknutí proti Moskvě vyvrátili.
Telefonický rozhovor potvrdilo i ruské ministerstvo obrany v prohlášení. "Ministr obrany Andrej Bělousov poukázal na nebezpečí další eskalace v souvislosti s pokračujícími dodávkami amerických zbraní pro Ukrajinu," stojí v dokumentu. Na druhou stranu podle dvojice amerických úředníků, kteří jsou obeznámeni s rozhovorem, i americký ministr varoval Ruskou federaci, aby neohrožovala americké vojáky působící na evropském území.
Pentagon poté kontaktoval ukrajinské orgány s tím, že "pokud uvažují o provedení něčeho podobného, tak ať to nedělají." Bližší informace a obsah rozhovoru mezi Bělousovem a Austinem není znám, proto se množí různé spekulace. Některé zdroje mluví o tom, že by se pozice USA v rámci ukrajinsko-ruského konfliktu mohla začít měnit. Problémem může být také to, že kyjevské velení tají před Bílým domem operace ukrajinské armády za hranicemi okupované země.
KOMENTÁŘ: Spolek milovníků zříceniny Krašov
Přestože je Ukrajina hluboce závislá na amerických dodávkách vojenské, zpravodajské a diplomatické pomoci, tak se Kyjev s Washingtonem nedělí o informace ohledně svých vojenských operací. A už vůbec ne o utajované mise a plány útoků na ruské cíle za nepřátelskými hranicemi, poznamenává ukrajinský zpravodajský server Unian.
Zatajované informace frustrují jak americké představitele, tak spojence z Evropské unie. Deník upozorňuje také na to, že Ukrajina díky tomu riskuje odcizení a prohloubení nedůvěry evropských spojenců a následné rozšíření války. Na telefonátu mezi Austinem a Bělousovem je také pozoruhodné, že ho inicioval ruský ministr obrany a jednalo se teprve o pátý telefonický rozhovor mezi americkým a ruským šéfem obrany od začátku války v roce 2022. Dosud byl většinou iniciátorem rozhovorů s ruskými představiteli právě Pentagon.
TÝDENÍK: „V EU bychom emise už dál snižovat neměli.“ Skeptický ekolog Lomborg o oteplování
Na druhou stranu se musí připomenout, že americký šéf obrany Lloyd Austin nabídl rozhovor Andreji Bělousovi již na konci června. Tehdy to bylo krátce poté, co Bělousov stanul v čele ministerstva obrany. Austin vyjádřil snahu "nechat otevřené komunikační linky" mezi Pentagonem a Kremlem. Kromě toho se jednalo o jejich první rozhovor, jelikož bývalý ministr ekonomického rozvoje a významný ekonom Andrej Bělousov na konci května 2024 nahradil v čele obrany dlouholetého ministra Sergeje Šojgua. Tehdy proběhla série korupčních kauz a vyhazovů napříč Kremlem a ruským ministerstvem obrany zvlášť.
Nejnovější informace o citlivém rozhovoru vysoce postavených politiků potvrzují spekulace, že dochází k čím dál častějším soukromým rozhovorům mezi americkými a ruskými veřejnými činiteli. Zároveň ale zůstává zatajováno o čem zástupci USA a Ruska mluví, ale poukazuje to na to, že se snaží v zákulisí snižovat riziko válečné eskalace.
Podle administrativy Bílého domu rozhovory mezi americkými a ruskými generály a veřejnými představiteli pomáhají k tomu, že se snižuje eskalace jaderného konfliktu. Naznačují tak, že výroky ruského prezidenta Vladimira Putina nemusí být pouze "výkřiky do tmy", ale mohou se zakládat na reálných plánech. „Tyto hovory jsou o tom, jak se vyhnout nejhorším možným výsledkům ve vztahu, který by potenciálně mohl překročit hranici,“ řekl ruský analytik z RAND Corporation Samuel Charap.